Küresel gıda zinciri krizi

featured
service

Raj Patel

Küresel gıda sistemi zaten krizdeydi. Ukrayna’daki savaş durumu daha da kötüleştirdi. Kapitalizm milyonlarca insanı tekrar tekrar açlığa sürüklemeye devam ediyor.

lk Rus tankı henüz sınırı geçmemişti, çünkü ABD petrol endüstrisi zaten sondajı çoğaltmaya davet edilmişti. Bugün, sıra yiyeceğe geldi. Rusya ve Ukrayna, 2021 yılında küresel buğday ihracatının yaklaşık% 30’unu sağladı1. Bu yıl, buğdayın fiyatı bir bushel yaklaşık 12.94 $ ‘lık rekor bir seviyeye ulaştı (yıla 7.55 $’ dan başladı). Financial Times, Çiftlik Hizmet Ajansı’nın arazi üzerindeki federal kısıtlamaları hafifletmeyi düşündüğünü bildirdi.2.

Artan gıda fiyatları, aç insan sayısında artışa yol açacaktır. Bugün ekim yapmak, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının neden olduğu yetersiz beslenmeyi çözmeyecektir. ABD kışlık buğdayı için sezon bitti. Daha kuzeyde, Kanadalı çiftçilerin sadece küçük bir azınlığı ilkbahar hasadı için daha fazla ekim yapma zahmetine giriyor. Ancak çiftçiler mevsimleri, toprağı ve yağmuru kontrol edebilseler bile, ilkbahar buğdayı dört ay boyunca hazır olmazdı. Piyasalar zaten bu kıtlığı fiyatlıyor. Dünyanın dört bir yanında, tahıl satın alan spekülatörler devasa temettüleri cebe indirmeye hazırlanırken, hasatlar yetersiz.

Açlık dalgaları

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, gıda fiyatlarının 2026-2027 yılına kadar %8,5 oranında artabileceğini hesapladı.3. Bu, özellikle Asya-Pasifik ve Sahra altı Afrika bölgelerinde, 13,1 milyon insanı yetersiz beslenmeye sürükleyecek.

Kaynak:lavamedia.be

Küresel gıda zinciri krizi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin