Meksika-ABD sınırında yangın: 39 mülteci hayatını kaybetti

featured
service

Haber Merkezi: Meksika ve ABD sınırında bulunan Ciudad Juarez kentindeki mültecilerin kaldığı bir tesisinde yangın çıktı. Çıkan yangında Orta ve Güney Amerika’dan en az 39 mültecinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Açıklamada, Teksas’ın El Paso kenti sınırının karşı tarafında bulunan tesiste, Orta ve Güney Amerika’dan 68 yetişkin erkeğin kaldığı ve bunlardan 29’unun yangında yaralanarak dört ayrı hastaneye kaldırıldıkları belirtildi.

Tesisteki mültecilerin çoğunun Venezuelalı olduğunu belirten Reuters haber ajansı muhabiri, ceset torbalarının içinde sıralanmış kurbanları gördüğünü söyledi ve kaynağı araştırılmakta olan yangının söndürüldüğünü doğruladı.

Yetkililer sığınma taleplerini ABD Gümrük ve Sınır Muhafaza’ya (CBP) bağlı bir hükümet uygulamasını kullanarak işleme koymaya çalışırken, son haftalarda Meksika sınırındaki kentlerde mülteci artışı görülüyor.

Pek çok mülteci, sürecin çok uzun sürdüğünü düşünüyor. Bu ayın başlarında çoğunluğu Venezuelalı olan yüzlerce mülteci, sığınma randevularını alma konusundaki sorunların artmasının ardından sınırda Amerikalı yetkililerle tartışma yaşadı.

Ocak ayında Biden yönetimi, sınır akışını kontrol altına almak amacıyla ABD-Meksika sınırını yasadışı bir şekilde geçerken yakalanan Kübalı, Nikaragualı ve Haitili mültecileri hızla sınırdışı etmek için Trump dönemi kısıtlamalarını genişleteceğini açıklamıştı.

ABD aynı zamanda, bu üç ülkenin yanısıra Venezuela’dan 30 bin kadar kişinin her ay havayoluyla ülkeye girmesine izin vereceğini bildirdi.

Meksika-ABD sınırında yangın: 39 mülteci hayatını kaybetti

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin