1. Haberler
  2. 5KITA
  3. Meksika: Dr. Sernas Garcia’nın hayatıyla sunum için Uluslararası Kampanyayı yoğunlaştırma çağrısı

Meksika: Dr. Sernas Garcia’nın hayatıyla sunum için Uluslararası Kampanyayı yoğunlaştırma çağrısı

featured
service

“PROLETERLERİN ZİNCİRLERİNDEN BAŞKA KAYBEDECEK BİR ŞEYLERİ YOKTUR. KAZANACAKLARI BİR DÜNYA VAR” – KARL MARX VE FRİEDERİCH ENGELS

Devrimci demokratik örgüt Corrente do Povo – Sol Vermelho ve 4 yıldan fazla bir süredir kayıp olan Meksika halkının haklarının büyük bir savunucusu olan Dr. Ernesto Sernas Garcia’nın ailesinin bir notunu yansıtıyoruz. İşçi Birliği, sunum kampanyasına Dr. Sernas’ın hayatını ekliyor ve ailesine sınıf dayanışması sağlıyor ve eski Meksika devletini bu yaralama suçundaki suç ortaklığı nedeniyle insanlık adına reddediyoruz –

Ernesto Sernas Garcia’nın kızıl bayrağını sıkıca kaldıralım

10 Mayıs 2018’de, Oaxaca Benito Juárez Özerk Üniversitesi (UABJO) profesörü, deneme yazarı, araştırmacı, öğretim görevlisi, aktivist ve halkın haklarının savunucusu Dr. Ernesto Sernas Garcia ortadan kayboldu. Arkadaşı Sernas Garcia, Kızıl Güneş Halk Akımı’nın hukuk danışmanı olarak görev yaptı ve terörizmle suçlanan ve Meksika ordusundan özel olarak kullanılmış patlayıcılar taşıyan yüksek güvenlikli hapishanelerde 23 militanı savunuyordu.

Yoldaş Sernas Garcia’nın önderlik ettiği ustaca savunma, CP-Sol Vermelho militanlarının serbest bırakılmasına ve ardından beraat etmesine ve diğer iki ortak sürece izin verdi. Bu, devrimci bir aydına karşı bu insanlık suçunu işlemeyi emreden egemen seçkinler arasında derin bir sınıf nefreti yarattı.

O zamandan beri yoldaşımız kendisini kaybolmuş sıfatıyla bulur ve kuruluşumuzun ve ailesinin duruşu onun sunumunu canlı olarak talep etmektir.

Bu dört yıldan fazla bir süre boyunca CP-Sol Vermelho, kampanyanın #DrSernasPresentaciónConVida bir dizi protesto faaliyeti gerçekleştirdi. Bu, dünyadaki kişiliklere, okullara, kültürel kurumlara, insan hakları örgütlerine, devrimci demokratik örgütlere ve Komünist Partilere eklendi.

Ülkemizde bu eylemlerin bir parçası olarak yürüyüşler, vardiyalar, kervanlar, halk eylemleri, panfletagenler, grafitiler vb. düzenlendi. aktivistler ve arkadaşları Oaxaca, Guerrero, Chiapas, Hidalgo, Veracruz, Meksika Eyaleti ve Ciudad de México’nun adını ve mücadelesini ortaya çıkardılar.

Aynı içerikte ve proleter enternasyonalizminin büyük bir gösterisinde, devrimci aktivistler Meksika’nın konsolosluklarında ve büyükelçiliklerinde toplantılar, gösteriler ve bildiriler düzenlediler, ayrıca Kolombiya, Brezilya, Ekvador, Şili, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Galiçya, Almanya, Avusturya, Finlandiya, Rojava gibi ülkelerde konferanslar ve yaygınlaştırma eylemleri düzenlediler.

Birleşmiş Milletler Zorla Kaybedilmelere Karşı Komite (CED) aracılığıyla 540/2018 sayılı Acil Eylem ve daha sonra bir grup uzmanın görüşünü yayınladı; Dünya İşkenceye Karşı Örgüt (DTÖ), Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH) ve Front Line Defenders da bu konuda konuştu.

Bununla birlikte, şimdiye kadar üstlenilen tüm yasal kaynaklara ve siyasi çabalara rağmen, eski toprak sahibi devlet – bürokratik, federal ve eyalet hükümetleri aracılığıyla, Dr. Sernas ve ailesine karşı genişletici ve yeniden mağduriyet uygulamaları uyguluyor.

Bu anlamda, Hükümet Sekreterliği ve Ulusal Araştırma Komisyonu, Oaxaca Eyaleti Başsavcısı, Devlet Arama Komisyonu ve Oaxaca Halkının İnsan Hakları Savunucusu ile birlikte, bürokratizmin ve usule ilişkin eylemsizliğin ortak faktör olduğu, gerçeğe ve adalete erişimi engelleyen çıkarlarla bir simülasyon politikası sürdürmekte,

Bu nedenle, bu 30 Ağustos’ta, Uluslararası Kayıp Tutuklular Günü, Kızıl Güneş Halkının Akımı ve yoldaş Dr. Ernesto Sernas Garcia’nın ailesi, adını yüksek sesle haykırarak, duvarlarda yüzünü söyleyerek ve insanlığa zarar verme suçunu affetmediğimizi veya unutmadığımızı açıkça belirterek tekrar sokaklara çıkacak, bugüne kadar ülkemizde 100.000’den fazla kişinin kayıp kalmasına neden olan halka karşı savaşın bir parçasıdır.

Meksika’nın ve diğer ülkelerin kardeş örgütlerini, bu 30 Ağustos’a, yerlerinden, biçimlerinden ve yeteneklerinden, eski ve çürümüş Meksika devleti önünde bu adalet talebine eşlik etmeye çağırıyoruz. Uluslararası kampanya #DrSernasPresentaciónconvida devam ediyor.

Ernesto Sernas Garcia… hayatını savunalım!

Çünkü eğer ben yaşıyorsam, onun hayatta olmasını istiyoruz!

Ne affedicilik ne de unutkanlık!

Maddi ve entelektüel yazarlara ceza!

Halkın yaşamını ve haklarını savunun!

İmzalar:

Dr. Ernesto Sernas Garcia’nın ailesi

Kızıl Güneş Halkının Akımı

Oaxaca, Meksika. 

Meksika: Dr. Sernas Garcia’nın hayatıyla sunum için Uluslararası Kampanyayı yoğunlaştırma çağrısı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin