1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. Meksika’dan ABD’ye geçerken göçmenler nasıl ve nerede ölüyor?

Meksika’dan ABD’ye geçerken göçmenler nasıl ve nerede ölüyor?

featured
service

Rio Grande, göçmenlerin Amerika Birleşik Devletleri’ne kara göçü kontrolünden kaçmak için kullandıkları bir rotadır, ancak alışılmadık tehlikeler oluşturmaktadır.

Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki sınır, bu hafta tarih için bir imaj bıraktı: Orta Amerika’nın Kuzey Üçgeni’nden her yıl aynı koşullarda ölen yüzlerce göçmenin gerçekliğini temsil eden Salvadorlu baba ve kızı Oscar ve Valeria’nın ölümü.

Rakamlar bir sivil toplum kuruluşundan diğerine değişiyor, ancak Proyecto Migrantes Perdidos örgütünün verilerine göre, 2018’de Meksika’nın güney sınırını ABD’ye geçme girişiminde ortalama 376 göçmen öldü.

Göç meselesi tarihsel olarak ABD için tekrarlanmıştır, ancak Donald Trump hükümetinde, konuyla ilgili politikalarının sertleşmesi ve yabancı düşmanlığını teşvik eden açık bir hükümet söylemi nedeniyle daha da fazla olmuştur.

Meksika’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne sınırdan geçen göçmenlerin yıllık ortalama geçişi 300.000’dir, ancak yalnızca bu yıl Ocak ve Mart ayları arasında bu rakama ulaştılar.

Rio Grande

Rio Grande hakkında bilinmesi gereken ilk şey, gezilebilir olmadığıdır. 3.000 kilometreden daha uzundur ve kuzey Meksika ile güney Amerika Birleşik Devletleri arasındaki doğal sınırda yer almaktadır.

Rio Grande’yi geçmek, kara sınırındaki ağır göç kontrol önlemleri göz önüne alındığında, Amerika Birleşik Devletleri’ne ulaşmanın en az sorunlu yolu gibi görünüyor. Ama daha kolay değil.

Nehrin düz kısımları vardır, ancak 2,5 metre derinliğinde başka beklenmedik uzanımları vardır. Timsahlar, nehirden aşağı yüzen enkazlar var, seviyeleri yazın gelmesiyle birlikte yükseliyor ve baraj Eagle Pass (Teksas) mahsullerini sulamak için yeniden açılıyor.

Tüm tehlikelere, göçmenlerin doğaçlama sallarla ve fazla insanla geçtikleri de ekleniyor. Ekim 2018 ile Haziran başı arasında, Sınır Devriyesi sıkıntıda olan 315 göçmeni kurtarırken, 12’si bir önceki yıl kurtarıldı.

Canavar

“Ölüm treni” olarak da bilinen La Bestia treni, malları güney sınırından Meksika’nın kuzey sınırına taşıyor, ancak binlerce göçmen tarafından ABD sınırına yaklaşmak için bir cadde olarak alınıyor.

Canavar’a binen göçmenlerin çoğu, hareket halindeki trene binmek ve / veya atlamak veya yorgunluk nedeniyle arabaların arasına düşmek için sakatlanmış, yaralanmış ve hatta öldürülmüştür. Tren aynı zamanda tecavüzlere, adam kaçırmalara, kayıplara ve cinayetlere de sahne oluyor.

Ölümler tarihinde, The Beast raydan çıkmalardan kaynaklanan toplu ölümleri kaydeder. 2013 yılında, Veracruz yakınlarındaki bir bölgede raydan çıktıktan sonra 12 kişi öldü.

Federal gözaltında öldürülen çocuklar

Bu yılın Mayıs ayında, ABD makamları son altı ay içinde federal gözaltında tutulan bir göçmen çocuğun altıncı ölümünü doğruladı.

Geçişlerden sonra, yakalanan göçmenler dehidrasyon, doğuştan gelen hastalıkların alevlenmesi, zatürree ve federal gözetimin tıbbi yardım sağladığı diğer hastalıkları sergiliyorlar, ancak bazı durumlarda herkese gerekli ilgiyi sağlamak için “yeterli fona sahip olmadıklarını” iddia ediyorlar.

Sağlık Bakanlığı sözcüsü Kevin McAleenan, geçen Mayıs ayında yaptığı açıklamada, “Genç erkekleri daha iyi bakım almak istediğimiz kadar hızlı hareket ettiremeyiz” dedi.

https://youtube.com/watch?v=NmmOzjaXEg8

Gözaltı merkezleri

Tarihsel olarak, Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer insan hakları organları, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki göçmen gözaltı merkezlerinin kapatılması çağrısında bulunmuştur. NBC News tarafından yayınlanan bir rapora göre, Donald Trump’ın başkan olmasından bu yana (Ocak 2017) ABD’deki gözaltı merkezlerinde en az 24 göçmen öldü.

Gözaltı merkezlerine yönelik şikayetler çoğaldı ve şımarık yemekler ve banyolar, göçmenler için tıbbi bakım eksikliği, aşırı kalabalık ve diğerleri ile kabul edilemez koşulları vurguladı.

Geçtiğimiz Mayıs ayında, bir İç Güvenlik Bakanlığı genel müfettişi, Teksas, El Paso’daki 125 kişilik ancak 900 kişilik bir göçmen merkezinde “tehlikeli aşırı kalabalık ve sağlıksız koşullar” buldu.

Meksika’dan ABD’ye geçerken göçmenler nasıl ve nerede ölüyor?
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin