1. Haberler
  2. EKOLOJİ
  3. Meralarına OSB kurulmasına karşı çıkan muhtarlar görevden alındı: “Yaşama hakkımızı elimizden alıyorlar”

Meralarına OSB kurulmasına karşı çıkan muhtarlar görevden alındı: “Yaşama hakkımızı elimizden alıyorlar”

featured
service

Haber Merkezi: Amasya’nın Taşova ilçesindeki arazilerin Organize Sanayi Bölgesi’ne devredilmesine karşı çıkan köy muhtarının görevden alınması köylüler tarafından kaymakamlık önünde bir kez daha protesto edildi.

Amasya’nın Taşova ilçesindeki Çambükü Köyü’nde hayvanların otlatıldığı arazilerin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın onayıyla Taşova Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) devredilmesine karşı köylülerin tepkisi sürüyor. Yapılmak istenen OSB sınırı köy arazilerini kapsadığı için köy muhtarı İlyas Celep’in imzası istenirken Celep ise OSB’nin meraları işgal edeceğinden dolayı imza atmayıp köylülerle birlikte karara karşı direndi.

Celep, kaymakamlık tarafından görevden alınırken, baronun atadığı avukat tarafından ise karara karşı hukuki süreç başlatıldı. ANKA’nın haberine göre Yaşanan duruma tepkisini sürdüren köylüler bir kez daha kaymakamlık binası önünde toplanarak eylem düzenledi.

OSB Müteşebbis Heyeti’nin yaşanılan süreci beceriksizce yönettiğini vurgulayan Avukat Selim Koray, “Kamuoyuna yaptıkları yanlışlıkları anlatamadıklarından dolayı kaçmaktadırlar. Bu kararlarından dönmeleri gerekiyor” dedi.

Görevden alınan Celep de, köylerinin ortak alanını, meralarını hazineye çevrilmesine itiraz ettiklerini belirterek, “Valinin yanına gittik, bir şey çıkaramadık. En son aşamaya gelinen yer köy tüzel kişiliğine ait olan mezarlığımızın olduğu yer ve buna imza atacaksın diye bizi zorladılar; Ben ne pahasına olursa olsun buraya imza atmıyorum dedim. Ondan sonra da başımıza bunlar geldi” ifadelerini kullandı.

Eylemde söz alan köylülerden Güler Yılmaz, köylerinde ekilecek, biçilecek alanların ellerinden alındığını söyleyerek, “Bizim elimizden yaşama hakkımızı alıyorlar. Adil olmayarak muhtarımızı aldıkları gibi bizlerin de elimizden haklarımızı alıyorlar. Bizim niyetimiz köylümüzle beraber çalışmak, gelecek kurmak” dedi.

Meralarına OSB kurulmasına karşı çıkan muhtarlar görevden alındı: “Yaşama hakkımızı elimizden alıyorlar”
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin