1. Haberler
  2. CEPHE HATTI
  3. Mercan Erkol’ün cenazesi 6 yıldır ailesine verilmiyor

Mercan Erkol’ün cenazesi 6 yıldır ailesine verilmiyor

featured
service

Haber Merkezi: Diyarbakır’ın Kulp ilçesi ve Muş sınırları arasında bulunan Şenyayla bölgesinde 16 Kasım 2017 tarihinde çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG’li Mercan Erkol’ün (Beritan Tolhildan) cenazesi, tüm girişimlere rağmen ailesine verilmiyor.

17 Mart 2019’da kimlik bilgilerinin açıklanması ile baba Hesin Erkol, Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı’na başvurdu. Daha sonra Kulp Cumhuriyet Başsavcılığı üzerinden de girişimlerde bulunan baba Erkol, DNA testi için Dicle Üniversitesi Hastanesi’ne kan örneği verdi. İl Jandarma Komutanlığı, 4 ay sonra baba Erkol’u arayarak cenazelerini alabileceklerini iletti. Bunun üzerine Diyarbakır’a giden Erkol, asker ve polislerle birlikte Bağlar ilçesi Yeniköy Mezarlığı’na gitti. Gösterilen mezarda bulunan 3 cenazenin kime ait olduğu bilinmediği gerekçesiyle savcılık, mezarın açılmaması yönünde karar verdi.

Ailenin başvurusu sonucu tamamlanan rapor üzerine savcılık, mezarlık krokisi talebinde bulundu. Bağlar merkez ilçesinde bulunan Yeniköy Asri Mezarlığı’ndaki “Kimsesizler Mezarlığı” bölümünde yer alan 2 farklı mezarın bulunduğu ve her bir mezarda 3 HPG’linin cenazesinin olduğu ortaya çıktı. Söz konusu iki mezarlığın “Kulp Şenyayla 3 Erkek” ve “Kulp Şenyayla 3 Ceset Parçaları” şeklinde numaralandırıldığı belirlendi. 19 Kasım 2017 tarihinde yapılan uzmanlık ve otopsi raporundan yola çıkılarak Erkol’ün cenazesinin, “Kulp Şenyayla 3 Ceset Parçaları” isimli mezarda olduğu belirlendi.

Mezarlık ve yer tespiti de yapıldıktan sonra kalan tek işlemin mezarın açılıp cenazenin aileye teslim edilebilmesi iken, dosyayı takip eden savcı, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Mezarlık Müdürlüğü’ne gönderilen ilgili evrakın kendi alanı dışında bulduğunu ileri sürerek işlemi askıya aldı. 19 Aralık 2020’de yaşanan bu gelişme sonrası Erkol’ün cenazesi halen ailesine teslim edilmiş değil.

Erkol’ün yaşamını yitirmesinden bu yana geçen yıllarda baba Erkol, 8 kez Van’dan Diyarbakır’a gittiğini ancak tüm girişimlere rağmen cenazelerinin kendilerine verilmeyerek kendilerine hakaret edildiğini söyledi. Yapılan hakaretin sadece kendilerine değil cenazelere de yapıldığını ifade eden Erkol, ilgili kurumların cenazelerini vermemek için sürekli bahane aradıklarını kaydetti. Erkol, “Tahlilleri alınmış, alınmamış değil. Sanki bilmiyorlar mı hangi kemiklerin kime ait olduğunu? Biliyorlar ama meseleleri hakaret ve zulüm etmek. Amaçları aileleri üzmek. Ama onların yaptıkları ile bizlerin canı acımaz. O, Kürt halkının şehididir. Cenazemizin Diyarbakır’da veya Van’da olmasının bir önemi yok ama istediğimiz burada bir mezarının olması ve dini vecibeleri yerine getirerek bazı günlerde mezarına gitmemizdir” dedi.

Kızının kemiklerinden vazgeçmeyeceğini vurgulayan Erkol, kızının cenazesini almak için sonuna kadar mücadele edeceğini belirtti.

Kaynak: MA

Mercan Erkol’ün cenazesi 6 yıldır ailesine verilmiyor
Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin