1. Haberler
  2. HABERLER
  3. MKG: Basın özgürlüğü uzun suredir baskı altında

MKG: Basın özgürlüğü uzun suredir baskı altında

featured
service

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği’nin Haziran ayı raporuna göre; 22 gazeteci hakkında 17 dava devam ederken, 1 gazeteciye 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği (MKG), Haziran ayı “Kadın Gazetecilere Yönelik Hak İhlalleri Raporu”nu açıkladı. Raporun değerlendirme kısmında, basın özgürlüğünün uzun süredir baskı altında olduğu belirtilerek, “Haziran ayında gazetecilere yönelik fiziki saldırılar dikkat çekici boyutlardaydı. Kadın gazeteciler, genel basın özgürlüğü ihlallerine ek olarak, cinsiyetlerinden dolayı daha fazla baskı ve ayrımcılıkla karşı karşıya kalmaktadır. Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde MA muhabiri Esra Solin Dal’ın çıplak aramaya maruz kalması ve yaptığı suç duyurusuna takipsizlik kararı verilmesi, kadın gazetecilere yönelik cezasızlık politikasının en bariz örneği olmuştur. Kadın gazeteciler sık sık tehdit ve tacizlere maruz kalmakta, bu durum hem fiziksel hem de psikolojik güvenliklerini ciddi şekilde tehdit etmektedir” denildi.

7 gazeteci tutsak

1 Haziran itibariyle tutsak kadın gazeteci sayısının 7 olduğu kaydedilen raporda, 4 gazetecinin saldırıya maruz kaldığı, 1 gazetecinin gözaltına alındığı ve 1 gazetecinin tehdit edildiği aktarıldı. 22 gazetecinin yargılamasının devam ettiği belirtilen raporda, 1 gazeteciye 6 yıl 3 ay hapis cezası verildiği, 2 gazetecinin ise yönetilen suçlamalardan beraat ettiği yer aldı.

Tutuklu kadın gazeteciler şöyle:

1. Derya Ren – JINNEWS Muhabiri

2. Elif Ersoy – Yürüyüş Dergisi Yazı İşleri Sorumlusu

3. Hatice Duman – Atılım Gazetesi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü

4. Özlem Seyhan – Gazeteci

5. Tülay Canpolat – Sabah Gazetesi Ankara Muhabiri

6. Selamet Turan – Gazeteci

7. Özden Kınık – Eski TRT çalışanı

MKG: Basın özgürlüğü uzun suredir baskı altında
Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin