1. Haberler
  2. 5KITA
  3. Mozambik Parlamentosu Başkanı Vietnam’ı ziyaretine başladı

Mozambik Parlamentosu Başkanı Vietnam’ı ziyaretine başladı

featured
service

Mozambik Cumhuriyeti Ulusal Meclisi (Parlamento) Başkanı Esperança Laurinda Francisco Nhiuane Bias, ikili ilişkileri ve çok yönlü işbirliğini güçlendirmeyi amaçlayan beş günlük bir Vietnam ziyaretine bugün başlayacak.

Hanoi, 18 Haziran (Prensa Latina) – Mozambik parlamento liderinin gezisi, Ocak 2020’de göreve başladığından bu yana ilk kez burada olacak ve Vietnamlı mevkidaşı Vuong Dinh Hue’nun davetine cevap verecek.

Son yıllarda, VNA haber ajansı, bilgileri yayınlarken, her iki ülkenin yasama organları arasındaki işbirliği bağlarının sürekli olarak konsolide edildiğini ve geliştirildiğini ve iki uluslu bağların teşvik edilmesine katkıda bulunduğunu söyledi.

Ayrıca, bu ayın başlarında Vietnam Komünist Partisi’nin (CPV) üst düzey lideri Nguyen Phu Trong’un Frelimo başkanı ve Mozambik başkanı Filipe Jacinto Nyusi ile konuştuğunu ve her iki tarafın da her ulusun potansiyellerini teşvik etmeyi ve işbirliği ve geleneksel dostluk bağlarını derinleştirmeyi önerdiğini hatırlattı.

Ayrıca, delegasyonların değişim ve temaslarının yoğunlaştırılmasının yanı sıra siyaset, ekonomi, ticaret, güvenlik, savunma, eğitim, öğretim, turizm, kültür ve uluslararası çok taraflı forumlarda ve bölgede iki uluslu işbirliğinin teşvik edilmesini savundular.

Vietnam ve Mozambik, 25 Haziran 1975’te diplomatik ilişkiler ve Mayıs 2008’de Hükümetlerarası Komite kurdu.

O zamandan beri ve düzenli olarak, her iki ülke de 2007 yılında Başkan Armando Emilio Guebuza tarafından burada yapılanları vurgulayarak, her düzeydeki heyetler tarafından karşılıklı ziyaretlerde bulundu; 2008’de Başbakan Luisa Dias Diogo ve 2011’de Mozambik Kurtuluş Cephesi (Frelimo) Genel Sekreteri ve diğerleri.

Bu arada, 2008 yılında, CPV’nin o zamanki genel sekreteri Nong Duc Manh, Mozambik’i ziyaret etti; 2015 yılında Başbakan Yardımcısı Hoang Trung Hai ve bir yıl sonra Vietnam devlet başkanı Truong Tan Sang ve diğer liderler tarafından yapıldı.

İstatistiksel raporlara göre, Vietnam ile Mozambik arasındaki ticaret geçen yıl 149 milyon ABD dolarını aştı ve bunun Çinhindi ülkesinin ihracatı bu para biriminin 99 milyonunu aştı.

Mozambik Parlamentosu Başkanı Vietnam’ı ziyaretine başladı
Yorum Yap
Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin