1. Haberler
  2. KADIN
  3. Myanmarlı kadınlar: Gözaltında işkence gördük, cinsel tacize uğradık 

Myanmarlı kadınlar: Gözaltında işkence gördük, cinsel tacize uğradık 

featured
service

Haber Merkezi: Myanmar’da askeri darbe sonrası artan devlet şiddeti en fazla kadınları vurdu. Ülkede askeri darbeye karşı Maoistl’lerin de olduğu birçok siyasi grup silahlı direniş başlattı.

BBC’nin elde ettiği bilgilere göre, Şubat ayında ordunun yönetimi ele geçirdiği Myanmar’da, kadınlar gözaltında işkence görüyor, cinsel tacize uğruyor ve tecavüz tehdidiyle karşı karşıya kalıyor. 

Askeri darbeyi protesto ettikleri için tutuklanan beş kadın, yaşadıklarını BBC’ye anlattı. Güvenliklerini tehlikeye atmamak için haberde gerçek isimleri kullanılmadı.

Myanmar’da Şubat ayındaki askeri darbeden bu yana, ülkenin her yanında protesto gösterileri düzenleniyor ve kadınlar direniş hareketinde önemli bir rol oynuyor. 

İnsan hakları grupları, Myanmar ordusunun önceden de rehine alma ve işkence taktiklerine başvurduğunu, ancak darbeden sonra şiddetin daha da yaygınlaştığını bildiriyor.

Kâr amacı gütmeyen insan hakları kuruluşu Siyasi Tutuklulara Yardım Derneği ‘Assistance Association for Political Prisoners’ (AAPP), ordunun demokrasi yanlılarını hedef aldığı olaylarda ölen sivil sayısının, 8 Aralık tarihi itibarıyla 1318’e ulaştığını bildirdi.

Myanmarlı kadınlar: Gözaltında işkence gördük, cinsel tacize uğradık 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin