1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. Netra Bikram Chand ve CPN’nin Diğer Liderleri Aleyhine Çıkarılan Tutuklama Emirleri

Netra Bikram Chand ve CPN’nin Diğer Liderleri Aleyhine Çıkarılan Tutuklama Emirleri

featured
service

Katmandu | Nepal Komünist Partisi Genel Sekreteri Netra Bikram Chand (Biplav) ve partinin diğer liderleri hakkında tutuklama emri çıkarıldı.

Pazartesi günü Lalitpur Bölge Mahkemesi, diğer liderlerin yanı sıra Chand ve Khadga Bahadur Bishwokarma aleyhine silah bulundurmak, devlete karşı suç işlemek ve El Yapımı Patlayıcıları patlatmak suçlamasıyla arama emri çıkardı.

Mahkeme, Bhaktapur bölgesinden sorumlu Tek Bahadur KC, Daimi Komite üyesi Santosh Budha Magar, merkez üye Udaya Bahadur Chalaune, Okul Departmanı üyeleri Bharat Bahadur Bam, Mohan Bahadur Karki ve Padam Bahadur Rai hakkında tutuklama emri çıkardı.

35 gün içinde mahkemeye çıkmaları istendi. Chand’ın önderliğindeki NKP, son zamanlarda ülke genelinde çeşitli şiddet eylemleri yürütüyor.

Chand Kasım 2014’te Mohan Baidya (Kıran) liderliğindeki NKP (Devrimci Maoist) ile ayrıldıktan sonra NKP’yi kurdu. Daha sonra devlete karşı silahlı eylemlerde bulunmaya başladı.

Mart 2019’da hükümet, Chand ve diğer üst düzey liderleri yeraltına inmeye zorlayarak partiyi yasakladı. Polis daha sonra NKP’nin tüm liderlerini ve kadrolarını ne zaman bulunurlarsa tutuklayacaktı. Bununla birlikte, Şubat 2021’de parti, endişelerini dile getirmek için diyaloglara olan ilgisini dile getirdi ve aynı yılın Mart ayında üç maddelik bir barış anlaşması imzalandı.

Parti, son yerel seçimlere katılımı konusunda liderler arasındaki farklılıkların ardından son zamanlarda bölündü.

Kaynak:redspark.nu

Netra Bikram Chand ve CPN’nin Diğer Liderleri Aleyhine Çıkarılan Tutuklama Emirleri

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin