1. Haberler
  2. EMEK
  3. Novares Otomotiv’de grev pankartı asıldı

Novares Otomotiv’de grev pankartı asıldı

featured
Screenshot
service

Gebze’de üretim yapan Novares Otomotiv’de çalışan 180 işçi TİS görüşmelerinden sonuç çıkmaması üzerine greve çıktı. 

Petrol-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Novares Otomotiv’de ocak ayında başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde grev öncesi yapılan son görüşmede de anlaşma çıkmadı. Petrol-İş Sendikası genel merkezinde dün saat 13.30’da başlayan ve bu sabah saat 07.00’de sona eren görüşmelerde işveren işçilerin taleplerine yakın bir teklif vermedi. Bunun üzerine fabrikada çalışan 180 işçi greve çıktı. İşçiler fabrikaya “Bu iş yerinde grev var” pankartını astı.

Novares Otomotiv’de çalışan 180 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri masada bitmedi. 20 bin 500 lira çıplak maaş alan işçilerin ücretlerine sendika yüzde 130 oranında zam istedi. Ancak işveren yıllık olarak yüzde 100 zam teklifinde ısrar etti. Tüm yasal süreçlerin bittiği görüşmelerde sendika grev kararı aldı. Grev kararının ardından işveren sendika ile dün son görüşmeyi yaptı. Petrol-İş Genel Merkezi’nde yapılan görüşmede işveren işçilerin taleplerini karşılayan bir teklif sunmadı. Bunun üzerine işçiler greve çıktı.

Petrol-İş Genel Başkanı Süleyman Akyüz’ün de katıldığı grevde işçiler, sloganlarla taleplerini dile getirdi. İşçilerin 6 aydır mücadele ettiklerini söyleyen Genel Başkan Akyüz, “Novares işvereni ile sabah kadar müzakere yapıldı. İşçilerin beklentilerine yaklaşılmadığı için yasal olarak grevimizi başlattık. Grev amaç değil araçtır. Türkiye’de son dönemlerde yaşanan ekonomik sıkıntılar grev aracını kullanmamıza neden oluyor. Petrol-İş Sendikası asla grevden geri durmaz. Sınıfsal ve hak mücadelesinden vazgeçmeyiz.

İnsanların alım gücünün düştüğünü hepimiz biliyoruz. Yaptığımız toplu iş sözleşmelerinin etkisi 6 ay sürmüyor. Biz Sumitomo fabrikasında 28 gündür grevdeyiz. Anadolu’nun bozkırında ne yazık ki ücrette istenilen seviyeye gelmediğimiz için anlaşmadık. Ne zaman hak ve menfaatlerimizi geliştirirsek ve hedeflediğimiz noktaya gelirsek toplu sözleşmemizi bitiririz. Ortak paydada buluşabiliriz. İşverenler ne yazık ki farklı iş yerlerinde yapılan toplu sözleşmeleri önümüze koyuyor. Biz akılcı bir şekilde mücadelemizi ortaya koyuyoruz. Biz üzüm yemek istiyoruz, bağcıyı dövmek istemiyoruz” dedi.

Novares Otomotiv’de grev pankartı asıldı
Yorum Yap
Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin