Oğlunun görüşüne giden anne çıplak aramaya maruz kaldı, sinir krizi geçirdi 

featured
service

Haber Merkezi: Hapishanelerde süre giden hak ihlalleri, tutsaklarla birlikte aile ve görüşe giden arkadaşlarına da yansıtılıyor.

Silivri 3 No’lu Hapishanesinde tutulan oğlunun görüşüne gittiği sırada çıplak aramaya maruz kalan anne Cemile Karakaş saldırıda baygınlık geçirdiğini aktardı.

Hak ihlalleriyle gündemden düşmeyen Silivri 3 No’lu L Tipi Hapishanesinde, oğlunun görüşüne giden Cemile Karakaş çıplak aramaya maruz kaldı. Yaşananlara dair konuşan anne Karakaş, 28 Ekim’de oğlu Hamgin Karakaş’ın görüşüne gittiği sırada uygulamaya maruz kaldığını ve baygınlık geçirdiğini aktardı.

GÖRÜŞ ENGELLENDİ

Çıplak arama karşısında sinir krizi geçirdiğini ve sonrasında bayıldığını anlatan anne Karakaş, “Tutanak kesmesinler diye sustum ama kaldıramadım, bayıldım. Bayıldığımda yanımda bulunan tutsakların aileleri, suyla ayılttılar beni. Oğlumun beni o halde görmemesi için gücümü toplayıp ayağa kalktım. Daha sonra onlarca gardiyan beni ve diğer aileleri sürükleyerek dışarıya attı” dedi.

HAPİSHANEDEKİ UYGULAMALAR

Son 3 aydır Silivri 3 No’lu Hapishanesinde tutsaklar üzerinde yoğun baskının olduğunu söyleyen Karakaş, çocuklarının yaşamından endişelendiklerini ifade etti. Karakaş, “Evlatlarımızın yaşayıp yaşamadığını bilmiyoruz. 28 Ekim’den beri oğlum ile görüşemiyorum. En son konuştuğumda bana, ‘Anne burada çıplak arama yapılıyor. Ayakkabılarımızı çıkarıp sallamamız isteniyor. Askeri sayım yapılmak isteniyor. Bize ‘terör kimliği’ dayatması yapılıyor. Telefon görüşüne çıktığımızda oradaki gardiyana tekmil vermemiz isteniyor. Ayrıca sizlerle Kürtçe konuşmamız istenmiyor. Dışarıda ailelere bu baskıyı uygulayan devlet, içeride bizlere neler yapıyor siz düşünün’ dedi” diye kaydetti.

‘SESİMİZİ DUYUN’

“Sesimizi tüm dünya duysun” diye seslenen Karakaş, şunları söyledi: “Ellerinizi evlatlarımızın üzerinden çekin. Bu baskılar son bulsun. Öcalan (PKK Lideri Abdullah Öcalan) ve tutsaklar üzerindeki tecrit kalksın. Artık kan ağlıyoruz. Yemeğimiz, uykumuz kalmadı. Tüm tutsaklar aileleri bir araya gelip bunun için mücadele etmeli.” (MA)

Oğlunun görüşüne giden anne çıplak aramaya maruz kaldı, sinir krizi geçirdi 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin