1. Haberler
  2. HABERLER
  3. Ölümsüzleşen YPS’linin kemikleri ailesine 7 yıl sonra verildi

Ölümsüzleşen YPS’linin kemikleri ailesine 7 yıl sonra verildi

featured
service

Mardin’in Nusaybin ilçesinde ilçesinde, 2016 yılının Nisan ayında yaşanan bir çatışmada ölümsüzleşen YPS’li Bahar Göktekin (Roza) kemikleri ailesine 7 yıl sonra verildi. 

Göktekin’in cenazesini alabilmek için Temmuz 2016’da yaşadıkları Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı Karamûs köyünden Nusaybin Devlet Hastanesi’ne gelen aile fertlerinden DNA örneği alındı.

Aradan geçen zaman içerisinde çocuklarının cenazesini almak için 3 defa Nusaybin Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunan aile, hiçbir sonuç alamadı. 

7 yıl sonra aileye ulaşan yetkiler, alınan DNA örneğinin uyuştuğunu belirterek Göktekin’in Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan Yeniköy Mezarlığı’na defnedilmiş olan cenazesini teslim alabileceklerini söyledi.

Geçtiğimiz hafta kent merkezine gelen aileye işlemler tamamlanmadığı gerekçesiyle cenazeleri verilmedi.

Yeniden aranıp cenazelerini alabilecekleri söylenen aile, mezarlığa gelerek çocuklarının kemiklerini teslim aldı. Köylerine doğru yola çıkan aileyi köyün girişinde Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) yöneticileri ve halk karşıladı.

Göktekin’in kemikleri dini vecibelerin yerine getirilmesi ardından “Şehit namirin” sloganlarıyla defnedildi.

Mezarlıkta kısa bir konuşma yapan MEBYA-DER Eşbaşkanı Mehmet Emin Kılıç, Kürt sorununda çatışmalı süreçlerin gençlerin yaşamlarını yitirmesine neden olduğunu belirterek, bu sorun çözüme kavuşuncaya kadar mücadelelerine devam edeceklerini ifade etti.

(ANF)

Ölümsüzleşen YPS’linin kemikleri ailesine 7 yıl sonra verildi
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin