Ordu ‘israfa’ dedi, Paşinyan destekçileriyle birlikte sokakta

featured
service

Haber Merkezi: Ermenistan ordusunun Başbakan Paşinyan’ın ve hükümetinin istifa etmesi çağrısının ardından ülkede gerginlik tırmandı. Paşinyan Cumhuriyet Meydanı’ndan halka seslendi. 

Ermenistan Genelkurmay Başkanı ve üst rütbeli komutanlar, Başbakan Paşinyan’ı istifaya çağıran bir bildiri yayımladı. Paşinyan, ordunun çağrısını ‘darbe girişimi’ olarak niteleyerek, destekçilerini sokağa çağırdı.

Ordunun bidirisinde, “Ermenistan silahlı kuvvetleri, Başbakan ve Ermenistan Cumhuriyeti hükümetinin istifasını talep ediyor, aynı zamanda Anavatanı savunurken çocukları ölen insanlara karşı güç kullanmaktan kaçınmaları için uyarıda bulunuyor” denildi. 

Paşinyan, Dağlık Karabağ’da Azerbaycan’la süren 6 haftalık çatışmaların ardından Ermenistan’da eleştiri oklarının hedefindeki isim olmuştu. Paşinyan, Ermenistan ordusunun açıklamasının ardından bir açıklama yaparak, ülkede bir darbe girişimi yaşandığını söyledi.

Rus haber ajansı Interfax, Paşinyan’ın Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan’ı görevden aldığını duyurdu.

Sputnık’in haberine göre, Facebook üzerinden bir açıklama yapan Paşinyan, ordunun istifa talebiyle ilgili yaptığı açıklamada “Devrimi savunmamız gerekiyor. Çok zor bir durumdayız. Genelkurmay Başkanı’nı görevden alma kararı aldım. Şimdi en önemli görev, sivillerin ve halkın iktidarını korumaktır” dedi. 

Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’da yaşadığı mağlubiyete ilişkin sorumluluğu üzerine aldığını anlatan Paşinyan, “Halkın bazı üst düzey ordu yetkililerine yönelik de bazı soruları var ve bu sorulardan kaçılamaz” ifadesini kullandı. 

Independent Türkçe‘nin haberine göre Ordu’nun istifa çağrısının ardından meydanlara çağırdığı destekçileri ile Savunma Bakanlığı binasının bulunduğu Cumhuriyet Meydanı’nda buluştu ve destekçilerine seslenerek, “Darbe girişimi engellendi” dedi.

Burada yaptığı konuşmada, orduya yönelik eleştirilerde bulunan Paşinyan, “Ordu, halka ve başbakana bağlıdır. Ermenistan’da zor bir durum var ancak çatışmaların yaşanmaması konusunda hemfikir olmalıyız” diye konuştu.

Ermenistan’daki durumu tüm taraflarla konuşmaya hazır olduğunu savunan Paşinyan, “Ermenistan’ın içerisinde düşmanlar yok. Mevcut durum kontrol altında ve ordu tarafından yapılan açıklamaların duygusal bir tepki olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Görevden aldığı ordu yetkililerinin, kendisi için hala “kardeş” olduğunu savunan Paşinyan, “Ben ve ailemin de Ermenistan’ı terk etmek gibi bir planı bulunmuyor” dedi.

Zaman zaman elinde bulunan megafonla destekçilerine seslenerek teşekkür eden Paşinyan ardından halka seslendi.

Paşinyan’ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

“İstifa etmeyi düşünmedim mi diye düşünüyorsunuz? Düşündüm… Ama ben kendi irademle başbakan olmadım. Halk karar verdi ve istifama da halk arar vermeli.

Uykudan uyanan istifa talep ediyor. Peki talep etsinler ama beni seçen halk, halk talep etsin gideyim. Halk isterse meydanda beni kurşuna tutsun…

Savaştan sonra ‘başbakan kaçmaya çalışıyor, ailesiyle kaçacak’ denildi. hani? Hatalar yapmadık demiyorum ama bunun sebeplerini açıklamak istiyorum. Bu hatalar aptal olduğumuzdan olmadı. Bu meydanda devrim yaptığımızda ‘aşk ve dayanışma’ devrimi olmalı dedik ama herkes, hukuk temsilcileri herkes bizi sırtımızdan vurdu. Savaş esnasında da bunlar, savaşı kaybetmemiz için dua etti ki meclise girip halkın hükümetini iktidarını elinden alsın.

‘Topraklar zaten satıldı, ne diye gidiyorsun savaşa, kaçın kurtarın kendinizi’ diyorlardı. Kendileri de kaçtı ve sonra meclis binasına saldırıldı, gerçekler bu.

Ama teklifim geçerli, parlamento seçimleriyle ilgili hem parlamento güçlerine hem bütün güçlere hep beraber gün ve saati belirleyelim ve… veya danışmanlıklar yapalım bu konuda, konuşalım. Fakat ordu ile ilgili bu mesele çözüme ulaştırılmalı. 

Ben bugün Cumhurbaşkanı ile telefon görüşmesi yaptım ve teklif ettiğim müdahaleye imza atması gerektiğini söyledim. Buna imza atmazsa ne olmuş oluyor? Orduya mı katılıyor?

Silahlı kuvvetler, bu bildiriye imza atanlar, Ermenistan’ın, vatanımızın sınırlarını ve bütünlüğünü korumakla meşguller. Genelkurmay başkanı istifaya çağırıyorum çünkü halkı kışkırtmaması lazım. Müzakere etmeliyiz…

Halka seslenip ‘seçimlere karşı mısınız’ diye soran Paşinyan’a meydanda toplanan kalabalık ‘evet’ yanıtını verdi. Ardından Paşinyan sözlerine şöyle devam etti:

“Ama başka meydanda halk istifamı talep ediyor. Bunu nasıl çözeceğiz. Ülkemizde düşman yok, herhangi bir çatışma olmamalı. Diğer meydanda toplanmış halkı da kucaklıyorum. Demokratik bir ülkeyiz ve halkın istekleri yerine getirilmeli.

Değişim, seçimle olmalı.. Erken seçim mi yoksa seçimi beklemek mi buna hep beraber karar vereceğiz.

Ordudaki herkesi kendi işlerini yapmalarına çağırıyorum. Eğer yasadışı hamlelere başvururlarsa kanunlar bağlamında  tutuklanırlar-gözaltına alınırlar. Sizin çağrınızı dinleyerek erken seçim tartışmalarına son veriyoruz. 

Kadife devrimine son vermeliyiz ama bu ne demek? Hukukun üstünlüğünü sağlamak demektir… Halk niye burda toplantı çünkü bugün bunları yapanların zamanında halkı talan etmiş insanlar olduğunu biliyorlar.

Ermenistan’ın gururlu vatandaşları, sizinle gurur duyuyor, sizi seviyorum. 

Hayatını kaybetmiş askerlerimizin, ailelerinin önünde eğiliyorum. Umarım bizi affederler. Gururla, özgür yaşayacağımız Ermenistan’a…”

İlerleyen saatlerde Paşinyan karşıtlarının da sokağa indiği belirtildi. Sosyal medyada  karşıt taraflar arasında kavga yaşandığına dair görüntüler paylaşıldı. Savaş uçakları ise alçaktan uçuş yaptı. 

Eski Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan da vatandaşlara Başbakan Paşinyan’ın istifasını isteyen ordunun etrafında birlik olma ve ülkelerine sahip çıkma çağrısı yaptı.

Resmi olarak tanınmayan Dağlık Karabağ’ın lideri Araik Harutyunyan, Ermenistan’da yaşananlarla ilgili arabuluculuk teklif etti.

Tüm taraflara itidal çağrısı yapan Arutyunyan, “Aksi takdirde yenilgimiz daha da derinleşecek ve daha da ölümcül olacak. Bunları durdurun, çok kan döküldü. Şimdi vakit krizi hafifletme ve uzun vadeli gelişim yolunu izleme vaktidir” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili Kremlin’den yapılan açıklamada ise, Erivan’daki gelişmeleri endişeyle izlediklerini belirterek Putin ile Paşinyan’ın henüz iletişime geçmediğini, gerektiği takdirde iletişime geçmek üzere gerekli organizasyonun yapıldığını açıkladı.

Kremlin Sözcüsü Peskov, tarafından yapılan açıklamada ayrıca, “”Ermenistan’daki gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz. Ancak yaşananlar, Ermenistan’ın içişleri meselesidir. Ermenistan’daki herkesi itidalli olmaya çağırıyoruz, durum anayasal çerçevede kalmalı” ifadelerine yer verildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Ermenistan’da ordunun Başbakan Paşinyan ve hükûmetinin istifasını istemesini kınadığını söyledi. Çavuşoğlu, “Biz dünyanın neresinde olursa olsun darbe ya da darbe girişimlerine karşıyız” dedi.

Ordu ‘israfa’ dedi, Paşinyan destekçileriyle birlikte sokakta

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin