‘Pişmanlık’ dayatmasını kabul etmeyen tutsağın tahliyesi engellendi 

featured
service

Haber Merkezi: Cezaevi Gözlem Kurulu’nun “pişman mısın” sorusuna “pişmanlık duyacak bir şey yapmadım” yanıtını veren 30 yıllık tutsak Metin Güven’in tahliyesini 3 ay ertelendi.

Tutsakların ceza infaz sürelerinin bitmesine rağmen alt sınırı 3, üst sınırı 6 ay olmak üzere infaz sürelerini erteleme olanağı sağlayan “Gözlem ve Sınıflandırma Merkezleri ile Hükümlülerin Değerlendirilmesine Dair Yönetmelik” nedeniyle 30 yıldır tutsak olan Metin Güven’in tahliyesi ertelendi. Güven’in 30 Nisan’da tahliye olması gerekirken, “iyi halli” olmadığı gerekçesiyle tahliyesi 3 ay ertelendi. Yozgat 2 No’lu T Tipi Cezaevi Gözlem Kurulu, Güven’in “pişmanlığı” kabul etmediği gerekçesiyle “iyi halli” olmadığı yönünde rapor verdi. 1992’de gözaltında ve tutuklandıktan sonra işkencelere maruz kalan Güven, sırasıyla Diyarbakır, Amasya, Karabük, Çankırı’da ve Yozgat hapishanelerinde kaldı.

Ceza infaz süresini 30 Nisan’da tamamlayan Güven’in babası Abdulvahap Güven, oğlunun Yozgat Hapishanesi’nde 2 aydır tek kişilik hücrede tutulduğunu söyledi. Ceza infaz süresinin tamamlamasına bir hafta kalan oğlunun kendisini aradığını, 30 Nisan tarihinde cezasının biteceğini ve o tarihte hapishane önünde kendisini karşılamalarını istediğini aktaran baba Güven, kardeşleri ve yeğenin Yozgat’a gittiğini, hapishane önünde beklediklerini, ancak kendilerine bir yanıt verilmediğini dile getirdi. Hapishane idaresinden yanıt alamamaları üzerine geri döndüklerini dile getiren Güven, “Hafta içi oğlum haftalık telefon görüşmesinde ‘bana keyfi olarak 3 ay ceza verdiler’ dedi” diye anlattı.

‘YAPILAN ZULÜMDÜR’

Kurulun oğluna, “pişman mısın” diye sorduğunu dile getiren Güven, oğlunun “pişmanlık duyacak bir şey yapmadım” yanıtını verdiğini belirterek, “Bundan dolayı oğlumun infazını yaktılar” ifadesini kullandı. Güven, “30 yıl yatan bir kişiyi bırakmamak büyük bir zulümdür. Oğlumun farenjit hastalığı var. Keyfi muameleyi asla kabul etmiyoruz” diye konuştu.

‘Pişmanlık’ dayatmasını kabul etmeyen tutsağın tahliyesi engellendi 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin