1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. Polonya, Neredeyse Tüm Kürtajları Yasakladıktan Sonra ‘Korkunç’ Hamilelik Kaydı Oluşturdu

Polonya, Neredeyse Tüm Kürtajları Yasakladıktan Sonra ‘Korkunç’ Hamilelik Kaydı Oluşturdu

featured
service

İlerici bir milletvekili, “Polonya’da cinsel haklara ve üreme haklarına yönelik bir başka şiddetli saldırı” dedi.

JULİA CONLEY Haziran 7, 2022

Polonya’daki insanların hamileliklerini izleyen yeni bir hükümet veritabanı, tıbbi verilerin diğer ülkelerde kürtaj bakımı alan kadınları kovuşturmak veya posta yoluyla kürtaj hapları almak ve potansiyel olarak düşük yapan kadınları hedeflemek için kullanılacağına dair korkulara yol açıyor.

“Önce yasak geliyor, sonra da uygulama mekanizması geliyor.”

Sağlık Bakanı Adam Niedzielski, geçtiğimiz Cuma günü, alerjiler, kan grubu ve hamilelik durumu da dahil olmak üzere hastalarla ilgili merkezi bir veritabanında saklanabilecek bilgi türlerini genişleten bir yönetmeliği onayladı.

Niedzielski, ülkedeki gebeliklerin izlenmesinin gerekli olduğunu, bu nedenle doktorların bir kadının belirli ilaçları veya röntgenleri almaması gerekip gerekmediğini bildiğini iddia etti.

Ancak 2020’de neredeyse tüm vakalarda kürtaj bakımını yasaklayan bir ülkede – hamile kadına yönelik sağlık riskleri veya tecavüz veya ensestten kaynaklanan bir hamilelik durumunda teorik olarak istisnalar dışında – Parlamento üyesi Kamila Gasiuk-Pihowicz Salı günü yaptığı açıklamada, sicilin “Polonyalı kadınlara zulmetmek ve kontrol etmek” için kullanılacağını söyledi.

“Polonyalı kadınlar artık herhangi bir durumda doğum yapmaya zorlanma korkusuyla hamile kalmıyorlar. Korkunun nedenleri yeni geldi, “dedi bir başka solcu milletvekili Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. “Kürtajın neredeyse tamamen yasaklandığı bir ülkedeki hamilelik kaydı korkutucu.”

Gazeteci Elizabeth Schumacher, kayıt yaptırmanın Polonyalı kadınların kürtajı teşvik etmek için ilaç siparişi vererek veya yasanın kabul edilmesinden bu yana birçok kişinin yaptığı gibi, bakım için diğer Avrupa ülkelerine seyahat ederek kürtaj yasağını aşmalarını zorlaştıracağını söyledi.

Hollanda’da kürtaj isteyen insanlara finansal ve lojistik destek sağlayan bir gönüllü ağı olan Kürtaj Ağı Amsterdam, yine de “kürtaj isteyen herkese yardım edeceğini” söyledi.

Uluslararası insan hakları savunucusu Annika Ojala, sicilin “Polonya’daki cinsel haklara ve üreme haklarına yönelik bir başka şiddetli saldırıyı” temsil ettiğini söyledi.

Polonya’nın kürtaj yasağının yaşamları veya sağlıkları risk altında olan kadınlar için istisna olmasına rağmen, son aylarda en az iki kadın kürtaj bakımı reddedildiği için öldü.

Polonya’nın kürtaj haklarını geri alması, ABD’nin son yıllarda bir dizi eyalette de kısıtlamalar getirildiğini görmesi ve ABD Yüksek Mahkemesi’nin önümüzdeki haftalarda Roe v. Wade’i devirmesi beklendiği için geliyor – kürtajı 20’den fazla eyalette yasadışı hale getirecek bir hareket.

Polonya hamilelik kaydı, ABD’deki Seçim için Tıp Öğrencileri İcra Direktörü Pamela Merritt’in “kürtaj yasakları ve kriminalizasyondan sonraki mantıklı bir sonraki adımı” gösterdiğini söyledi.

Merritt, “Önce yasak geliyor ve ardından uygulama mekanizması geliyor” dedi.

Kaynak:commondreams.org

Polonya, Neredeyse Tüm Kürtajları Yasakladıktan Sonra ‘Korkunç’ Hamilelik Kaydı Oluşturdu
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin