1. Haberler
  2. KITALARDAN
  3. Porto Riko mu, Porto Riko mu?

Porto Riko mu, Porto Riko mu?

featured
service

Hedelberto Lopez Blanch

Abd’nin, Karayipler’de dünyanın en eski sömürgesi Porto Riko’yu korurken, seçilmiş ülkeleri tek taraflı ve keyfi olarak demokrasi zirvesine çağırması nasıl düşünülebilir?

Washington’un 1952’den beri İngiliz Milletler Topluluğu olarak adlandırılan bu koloniyi ihmal etmesi, bu belanın ortadan kaldırılması komisyonu tarafından yayınlanan bir rapora göre, 3,2 milyon sakininin%52,3’ünün yoksulluk içinde yaşamasına yol açtı.

Komisyon başkanı Elizabeth Rosa-Velez, kamuya açık oturumlara dayanarak, bu olumsuz rakamın koronavirüs salgını, üç kasırga ve adayı vuran deprem gibi çeşitli faktörlerin bir sonucu olduğunu açıkladı.

Porto Riko’yu ABD’nin 51. eyaletine dönüştürmeyi destekleyen iktidardaki Yeni İlerleme Partisi’nden (NPP) Rosa-Velez, ülkenin ve halkının ihmalinin bu durumun ana faktörü olduğunu söylemeyi unuttu.

Senaryo çocuklar ve kadınlar arasında daha stresli. Gençlik Geliştirme Enstitüsü’nün (IDJ) bir başka belgesinde, her 10 Porto Rikolu çocuktan %58’inin veya altısının yoksulluk içinde yaşadığı kınandı. Raporda, bunların %38’inin aşırı yoksulluk içinde yaşam mücadelesi verdiği de eklendi.

Rapor, kadınların yönetim veya liderlik pozisyonlarındaki düşük kadın seviyelerini, durgun maaşları ve işgücüne düşük katılımı yansıtan bir cinsiyet eşitliği boşluğuyla karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

Porto Riko Sosyoekonomik ve Toplum Kalkınma Ofisi (ODSEC) Başkanı Taylandlı Reyes Serrano için, “ülkedeki birçok kadın, ekonomik bağımlılık ve kurumsal yapı ve zihniyet gibi mesleki ve ekonomik gelişimlerini ve kendi kendi kendilerine yeterliliklerini sürdürmek için onları dezavantajlı duruma sokan ek durumlarla karşı karşıyadır.

Irma ve Maria kasırgalarının (her ikisi de Eylül 2017’de) koloniyi harap etmesinden sonra, ABD’nin Karayip ulusunun halkına nasıl davrandığının bir örneği eski Başkan Donald Trump tarafından verildi. Son kasırgadan 13 gün sonra san Juan’a gelen eski devlet başkanı, ekonomik ve mali destek sağlamak yerine, yetkililer tarafından hazırlanan mitingde toplanan çok sayıda kişiye tuvalet kağıdı paketleri fırlattı.

Buna ek olarak, Trump Porto Riko’yu satmak veya Grönland ile takas etmek istedi, çünkü Karayipler’deki bu ABD toprakları “kirli ve fakirdi”, o zaman İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) genelkurmay başkanı Miles Taylor MSNBC’ye konuştu.

Bu Karayip adasının sakinleri, 3.000’den fazla ölüm ve yaralanmaya neden olan, evleri tahrip eden, içme suyu ve yiyecek eksikliğini artıran ve elektrik sistemini çökerten kasırgaların neden olduğu hasar nedeniyle büyük ihtiyaçlar yaşadı ve hala büyük ihtiyaçlarla karşı karşıya.

Kasırgalar vurmadan yarım yıl önce, koloni zaten Washington’un çözmeye yardımcı olmadığı muazzam bir ekonomik-finansal kriz çekiyordu ve ülke dış borcu 73 milyar dolardan fazla olduğu için kendini bir tür iflasla ilan etti.

Derin kriz karşısında Washington, Porto Rikoluların kemerini sıkan ve “hizmetleri” için 300 milyon dolardan fazla ücret alan ülkeye mali kontrol kurulu (FSCB) dayattı.

Buna göre, sömürge rejimi ve FSCB, 2020 sonuna kadar (mevcut bütçenin yaklaşık% 20’si) ve 2025 yılına kadar yıllık kamu harcamalarında yaklaşık 2 milyar dolar ve 2025 yılına kadar 2,5 milyar dolar kesinti yaptı.

Sosyal yardımlar, işçi yardımları ve kazanılmış haklar azaltıldı; onlarca okul kapatıldı ve devlet üniversitelerinin maliyeti arttı. Yetişkin nüfusun sadece% 40’ı çalışıyor veya iş arıyor (geri kalanı yeraltı ekonomisine katkıda bulunmuyor veya çalışmıyor). Yatırım %20, banka varlıkları %40 düştü.

Yoksulluk Porto Rikolulara karşı öfkelenirken, sosyal kuruluşlar son on yılda ABD’deki yan kuruluşların vergi ödemeden ülkeden 380 milyar dolar çıkardığını doğruluyor. Ulusal işadamlarının ulusötesi konsorsiyumlarla rekabet etmesi çok zordur.

Washington’un Karayip adasındaki boğmacası, abd kongresinde sesi olan ancak oy hakkı olmayan tek bir komisyon üyesine sahip olmasına izin verildiği için, ülkesiyle ilgili bir mesele olsa bile, boğulur hale geldi. ABD vatandaşı olarak tanınmalarına rağmen, ABD seçimlerinde oy kullanamazlar.

Ekonomiye karar veemeden (büyük ölçüde metropolün verdiği bütçeye bağlıdır), maliye, dış ilişkiler, yani siyasi bağımsızlık veya egemenlik olmadan, Porto Riko dünyada hala var olan 18 koloni arasındadır.

Tabii ki, vatandaşlarının yapmasına izin verilen tek şey, Vietnam, Irak, Suriye, Afganistan ve birçoğunun hayatını kaybettiği düzinelerce yerde olduğu gibi ABD Ordusu’nda görev yapmaktır.

Hiç şüphe yok ki, Milletler Topluluğu bu zamanlarda bir tür kolonileşme ile eşanlamlıdır.

Kaynak Portal Alba

Porto Riko mu, Porto Riko mu?

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin