PŞTA: Hasta Tutsakların Yaşamını Savunalım! 

featured
service

Haber Merkezi: Kafasında mermi çekirdeği bulunduğu belirtilen Erol Engin’le ilgili İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde bir basın açıklaması gerçekleştirilecek.

Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri (PŞTA) tarafından yapılan açıklamada, 47 yaşındaki hasta tutsak Erol Engin’in hayati sağlık sorunları yaşamasına karşın muayene ve tedavi hakkının engellendiği belirtilerek hasta tutsakların yaşamını savunma çağrısı yapıldı.

PŞTA açıklaması şu şekilde:

“Erol Engin’in Tedavi Hakkı Engelleniyor, Hasta Tutsakların Yaşamını Savunalım!

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi’nde hükümlü olarak bulunan 47 yaşındaki Erol Engin, kafasında mermi çekirdeği bulunduğu belirtilmesine ve birçok sağlık sorunu yaşamasına rağmen tedavi edilmiyor. En son karantina hücresinde fenalaşarak hastaneye kaldırılan Engin’in aşırı nabız düşüklüğü ve şeker koması riski yaşadığı öğrenildi. Yüzündeki ve ağız içindeki uyuşmalar artan Engin, tedavi edilmediği gibi kullanması belirtilen ilaç da bir aydır kendisine verilmiyor, parasıyla dahi satın alması engelleniyor.

19 Aralık 2000 Hapishaneler Katliamı’nın gazilerinden olan ve kafasından da yaralandığı bilinen Erol Engin’le ilgili Tekirdağ Devlet Hastanesi “kafanda mermi çekirdeği var” derken hapishane revir doktoru gayri ciddi bir biçimde “yokmuş” diyerek hastane sevkini yapmıyor. Engin’in gerekli muayene ve tetkiklerin yapılmasının önüne geçiliyor.

Birçok hasta tutsak gibi Erol Engin’in de hayatı hiçe sayılıyor. Partizan Şehit Tutsak Aileleri olarak Erol Engin’in yakınlarının da katılacağı bir basın açıklamasıyla Engin’in ve hasta tutsakların yaşadığı hak ihlallerini basın ve kamuoyuyla paylaşacağız. Duyarlı tüm kesimleri ve basın emekçilerini gerçekleştireceğimiz basın açıklamasına katılmaya, hasta tutsakların tedavi hakkı için ses vermeye çağırıyoruz.

Tarih: 26 Eylül 20121 Pazar

Saat: 12.00

Yer: İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi

(Kâtip Mustafa Çelebi Mahallesi, Çukurlu Çeşme Sokak, Bayman Apartmanı No:2/1 Taksim/İSTANBUL)

Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri”

PŞTA: Hasta Tutsakların Yaşamını Savunalım! 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin