1. Haberler
  2. 5KITA
  3. Rajapaksa devlet başkanlığından istifasını Singapur’dan e-postayla yolladı

Rajapaksa devlet başkanlığından istifasını Singapur’dan e-postayla yolladı

featured
service

Sri Lanka’nın soykırımcı devlet başkanı Rajapaksa devlet başkanlığından istifasını, kayıplara karışması sonrasında, Perşembe günü uçtuğu Singapur’dan yolladı. Rajapaksa, Tamil halkına soykırım uygulayarak en az 40 bin insanı katletmekle suçlanıyor.

Sri Lanka devlet başkanı Gotabaya Rajapaksa, “çekilmesi” talebiyle başlayan protestolar üzerine geçtiğimiz Cuma günü sarayını protestoculara terkederek kayıplara karışmıştı. Cumartesi günüden beri ülkeden çıkmak için çeşitli yolar deneyen Rajapaksa sonunda başkent Colombo’dan havalanan bir uçakla önce Maldivler’e ardından Perşembe günü Singapur’a gitmişti. 

İstifasını e-postayla yolladı

Rajapaksa Singapur’a indikten sonra e-postayla parlamento başkanına Sri Lanka Devlet Başkanlığı’ndan istifa ettiğini açıkladı.

Rajapaksa’nın istifası Cuma günü resmen açıklanacak.

Tamil Guardian’ın haberine göre, Singapur dışişleri bakanlığı, iniş yaptığı bildirildikten birkaç dakika sonra yaptığı açıklamayla Gotabaya Rajapaksa’nın ülkeye “özel bir ziyarette” bulunduğunu belirtti.

Açıklamada, “[Rajapaksa] sığınma talebinde bulunmadı ve kendisine herhangi bir sığınma hakkı da verilmedi” denildi. “Singapur genellikle sığınma taleplerini kabul etmiyor.”

Rajapaksa’ya aynı uçakta bulunan ve adının açıklanmasını istemeyen bir yolcu, Reuters’e Rajapaksa’nın bir grup güvenlik görevlisi tarafından karşılandığını ve siyah araçlardan oluşan bir konvoyla VIP alanından ayrılırken görüldüğünü söyledi.

Uçuşu internetten izlendi

Gotabaya Rajapaksa’nın Suudi Arabistan Havayolları’nın Male’den Singapur’a giden SV788 sefer sayılı uçuşunda olduğu bildirildi. Uçak kısa bir süre sonra yerel saatle 19.17’de indi. Bloomberg, uçuşun Flightradar24.com verilerine göre 5 bin kullanıcı tarafından izlendiğini ve o sırada dünyanın en çok izlenen uçuşu olduğunu bildirdi.

Rajapaksa, haftanın başında Maldivler’e kaçmıştı. Singapur’a gitmek üzere uçağa  Maldivler ordusunun  özel kuvvetleri eşliğinde bindiği haber verildi. 

Rajapaksa’nın geleceği 

Savunma bakanlığı sırasında Tamiller’e yönelik soykırımı sevk ve idare ettiği için üzerine atılı bir dizi savaş suçundan kendisini devlet başkanı  dokunulmazlığıyla koruya gelen Rajapaksa’nın, Sri Lanka’da dokunulmazlığını kaybetmeden önce ülkeden kaçma telaşında olduğu bildirildi.

Rajapaksa, dokunulmazlığı kaldırılarak tutuklanmak ve yolsuzluk suçlamalarının yanı sıra Tamillere yönelik soykırımı nedeniyle kovuşturmayla karşı karşıya kalabileceği bir yerde yargılanmaktan korkuyordu.

AFP, Sri Lankalı güvenlik kaynaklarının, Rajapaksa’nın amacının Birleşik Arap Emirlikleri’ne geçmek olduğunu, ancak ondan önce  bir süre Singapur’da kalmasını beklediklerini haber vermişti.  Ancak, BBC yorumcusu Tessa Wong, “Bay Rajapaksa, savunma bakanı olduğu sırada iç savaş sırasında on binlerce Tamil sivilin ölümüne izin vermekle suçlanıyor. Birçok Singapurlu Tamil onun ülkedeki varlığına öfkelenecektir.” diyor. 
Kaynak:bianet.org/(AEK)

Rajapaksa devlet başkanlığından istifasını Singapur’dan e-postayla yolladı
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin