Rant planının yürütmesi durduruldu: “Validebağ korudur koru kalacak”

featured
service

Haber Merkezi: Validebağ’da nöbet bugün de sabahın erken saatlerinde başladı. Akşam saatlerinde ise Validebağ direnişçilerinin açtığı davada imar planı hakkında açtıkları davada yürütmeyi durdurma kararı verildiği öğrenildi.

Validebağ’daki nöbet dördüncü gününde de devam ediyor. Pazartesi açılan yürütmeyi durdurma davası, Validebağ Gönüllüleri’nin lehine sonuçlandı.

Validebağ Gönüllüleri tarafından dün gece yapılan çağrıyla yurttaşlar sabah saat 07.00’de bir araya geldi.

Planlanan çalışmayı yapmak üzere polis ve çevik eşliğinde Validebağ Korusu’na gelen şirket yetkilileri geldiği Validebağ’a gönüllülerin direnişiyle içeri alınmadı. Belediye ve şirket yetkilileri, yapılan temizliğin ardından koruyu terk etti. Gönüllüler ise “Validebağ korudur koru kalacak” sloganlarıyla nöbetlerinie devam etti.

KABUL ETMİYORUZ

Mahalleli tarafından pazartesi günü Validebağ Korusu’nu ranta açan ihalenin iptali yönünde dava açılmıştı. Davacılardan Neşe Şahna, “Bugün çok sevinçliyiz çünkü haklı olduğumuz bir konusa mahalle sakinleri olarak üç arkadaş herkesin sesi olduk. İmece usulü ile dava masrafları karşılandı” diye konuştu.

İhalenin usüle aykırı olduğunu belirten Şahna, “Önemli olan para. Buradaki doğal çimi kaldırıp yapay çim döşüyor. Burası bir meşe ormanı denebilecek kadar meşe doluyken meşe ekmeyi hedefliyor. Biz burayı birinci derece doğal sit alanından çıkaracak, buradaki doğallığı yapay hale dönüştürecek ihaleyi kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI

Akşam saatlerinde ise, üç mahalle sakini tarafından pazartesi günü 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planı’nın (KANİP) iptali yönünde açılan davanın netice verdiği haberi geldi. Validebağ’da rant amaçlı uygulanmak istenen plana karşı yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Davanın Avukatı Onur Cingil, “Mücadeleye devam edeceğiz. Bugün de ihalenin iptali yönünde dava açtık. O davanın da kazanımla sonuçlanması için mücadele edeceğiz” açıklaması yaptı.

Cingil, “Alınan yürütmenin durdurulması kararı ile buradaki tüm işlemler durdu. Hiçbir yetkilinin burada herhangi bir işlem yapma hakkı yok. Bu Validebağ’ın buradaki 22 yıllık mücadelesinin direnişinin bir neticesi dedi” diye konuştu. (BirGün/Yaren Çolak)

Rant planının yürütmesi durduruldu: “Validebağ korudur koru kalacak”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin