1. Haberler
  2. EKOLOJİ
  3. Resmi Gazete’de yayımlandı: Yaban hayvanlarını katletmek serbest!

Resmi Gazete’de yayımlandı: Yaban hayvanlarını katletmek serbest!

featured
service

Haber Merkezi: Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle yaban hayvanların katledilmesinin önü açıldı. 

“Av ve Yaban Hayvanlarının ve Yaşam Alanlarının Korunması, Zararlılarıyla Mücadele Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik”te değişiklik yapıldı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle  “zararlı” yaban hayvanları ateşli silahla katledilmesinin önü açıldı. 

Yönetmeliğin, “Yaban hayvanlarından zararlı olanlarla mücadele” başlıklı 54. maddesine, şu düzenleme eklendi: “İnsan yaralanması ve ölüm olaylarına sebep olan zararlı ayı ve kurt gibi yaban hayvanları, 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununun 4’üncü maddesinin birinci fıkrası hükmü kapsamında her türlü ateşli silah ve ihtiyaç duyulması halinde menedilen avlanma yöntemleri de kullanılarak acilen alandan çıkartılır, bunu takiben zararlı hayvan ile ilgili prosedür tamamlanır.”

Yönetmelikte söz konusu yetki daha önce Tarım ve Orman Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığının mahalli yetkililerine veriliyordu.

Resmi Gazete’de yayımlandı: Yaban hayvanlarını katletmek serbest!
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin