Roboskî katliamı 133’üncü ayında

featured
service

Haber Merkezi: Roboski İçin Adalet Girişimi, katliamın 133’üncü ayında Ankara İHD önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, bu topraklarda barış ve adaletin yolu, mutlaka ve önce Roboski’den geçecektir denildi.

Roboski İçin Adalet Girişimi, Şırnak’ın Roboski köyünde 28 Aralık 2011’de savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 19’u çocuk 34 kişinin katledilmesinin 133’üncü ayında İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. “Katiller Bulunsun, Roboskî Bir Daha Asla’ pankartının açıldığı açıklamada, Roboski İçin Adalet Girişimi’nden Tanju Gündüzalp söz aldı.

Roboski’de devletin ailelerinin geçimi için ticaret yaptığını bildiği halde bombalı katliamı gerçekleştirdiğini belirterek, medya ve devletin bu katliamı, 24 saat boyunca gizlediğine dikkat çekti. Tanju, şunları söyledi: “Ailelerin ve sağlık ekiplerinin bölgeye gitmesi engellenince, bombalamada hayatta kalanlar da donarak öldüler. Aileler; çocuklarının cansız bedenlerini, kendileri taşıdılar. Katliamın ardından bölgeye giden insan hakları örgütleri, araştırmalarının ardından katliamı, 3 Ocak 2012 günü kamuoyuna bir rapor olarak açıkladı. Katliamla ilgili araştırma ne Meclis’te kurulan komisyonda ne sivil savcılıkta ne de askeri savcılıkta yapıldı. Anayasa Mahkemesi ‘eksik evrak’, AİHM ise ‘iç hukuk yolları tüketilmedi’ dedi. Bugüne kadar hukuk kayıp. 11 yıldır, yaratılan sis perdesi içine saklı tüm gerçekler ve katliam failleri. Toplumun katledenleri bilmesini istemeyen, katliam gerçeğini örten sisi yaratanlar cezasızlıkla adaleti de öldürdüler.”

Devlet şiddetine karşı Roboskî için adalet talep edilmesi gerektiğini vurgulayan Tanju, şu çağrıda bulundu: “Roboskî, devletin ve iktidarın sınavıdır. Bu topraklarda barış ve adaletin yolu, mutlaka ve önce Roboski’den geçecektir. Bu toprakların utancı, kanayan yarası ve adalet arayışıdır. Acının utandığı, devletin utanmadığı Roboski’nin sorumluları hesap vermeden helalleşme ve adaletten söz edilemez. Unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız.”

Roboskî katliamı 133’üncü ayında

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin