1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. Rusya Devlet Başkanı, Atlantik İttifakı’nı “coğrafi amacının ötesine geçmekle” eleştirdi.

Rusya Devlet Başkanı, Atlantik İttifakı’nı “coğrafi amacının ötesine geçmekle” eleştirdi.

featured
service

ABD tarafından masaya sürülen İsveç ve Finlandiya kartlarındanda anlaşılıyorki ABD’nin acil bir metal yorgunluğu yaratıp, Rusya- Çin cephesine ihale edilecek erken doğum ürünü bir savaştan NATO cephesini pekiştirerek psikolojik askeri üstünlük kazanarak savaş için start verme hevesi var. Emperyalist genel savaşın ertelenmesi yada önüne geçilmesine neden olacak güçlü bir antiemperyalist/antisavaş direniş sergilenmedikçe milyonlarca insanın katledilmesine yol açacak bir kasırganın içine çekiliyoruz. Ya emperyalist savaşı önleyecek kitle hareketini ortaya çıkaracak yada emperyalist savaşı iç savaşa çevirecek basireti gösterecek bir duruşa hazırlanacağız herşeyimizle. Devrimci Demokrasi

Rusia "no tiene problemas" con Finlandia y Suecia, pero responderá a una eventual expansión de la estructura militar de la OTAN a estos países
Kenzo Tribouillard / AFP

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılımının, bloğun topraklarındaki askeri altyapısının genişletilmesini içermiyorsa, Moskova’nın mukabele önlemleriyle sonuçlanmayacağını söyledi.

“Genişlemeye gelince […] İttifaktan Finlandiya ve İsveç’e kadar, Rusya’nın […] bu devletlerle hiçbir sorunu yok. Ve bu nedenle, bu anlamda, bu ülkelere yönelik bir genişleme bizim için doğrudan tehdit oluşturmaz, “dedi Putin, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) üye ülkelerinin liderleriyle yapılan bir zirvede.

“Ancak bu bölgelerdeki askeri altyapının genişletilmesi kesinlikle bizim tarafımızdan bir tepkiye neden olacaktır. Ve bizim için yaratılan tehditlere dayanarak ne olacağını göreceğiz “diye ekledi başkan.

Rusya Devlet Başkanı ayrıca NATO’yu dünyanın giderek daha fazla bölgesinde nüfuzunu göstermeye çalışmakla suçladı.

“Avrupa-Atlantik İttifakı coğrafi amacının, Avrupa-Atlantik bölgesinin ötesine geçerek, uluslararası ilişkilere giderek daha aktif bir şekilde dahil olmaya, uluslararası güvenlik durumlarını kontrol etmeye ve onları dünyanın diğer bölgelerinde etkilemeye çalışıyor. Bu kesinlikle bizim tarafımızdan daha fazla dikkat gerektiriyor “dedi Putin.

EE.UU. está dispuesto a brindar asistencia militar a Finlandia y a Suecia ante su eventual ingreso en la OTAN

ABD, Nihai NATO Üyeliği Öncesinde Finlandiya ve İsveç’e Askeri Yardım Sağlamaya Hazır

CSTO Zirvesi

Pazartesi günü Moskova’da düzenlenen zirve, Kolektif Güvenlik Anlaşması’nın imzalanmasının 30. yıldönümüne (15 Mayıs 1992’de) ve Örgütün kuruluşunun 20. yıldönümüne (7 Ekim 2002’de) adanmıştır.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katıldığı toplantıya; Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan; Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko; Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım-Yomart Tokaev; Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadyr Zhaparov; Tacikistan Cumhurbaşkanı Emomali Rahmon ve KGAÖ Genel Sekreteri Stanislav Zas.

Zirvede liderler, Afganistan ve örgütü çevreleyen diğer bölgelerdeki durumla ilgili endişelerini dile getirdikleri, Avrasya’daki gerginliklerin azaltılması ve NATO ile ilişkilerin normalleştirilmesi çağrısında bulundukları ortak bir bildiri üzerinde anlaştılar. Ayrıca, uluslararası hukukun seçici kullanımını ve çatışma müdahaleleri sırasında bundan vazgeçme uygulamasını eleştirdiler.

Rusya Devlet Başkanı, Atlantik İttifakı’nı “coğrafi amacının ötesine geçmekle” eleştirdi.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin