1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. ‘Sağlam girdi, şimdi kan kusuyor’

‘Sağlam girdi, şimdi kan kusuyor’

featured
service


Haber Merkezi: Afyon T Tipi Hapishanesi’nde tutsak olan oğlu Celal İnedi’nin hapishaneye sağlam girdiğini ancak şu an kan kustuğunu söyleyen Bedriye İnedi, hapishanelerdeki ihlallere karşı herkesin mücadele etmesi gerektiğine dikkat çekti. 

Hapishanelerde her geçen gün artan insan hakları ihlalleri, hasta ve infazı yakılan tutsakların tahliyelerinin engellenmesiyle sistematik hale geldi. İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) verilerine göre, hapishanelerde 651’i ağır olmak üzere bin 517 hasta tutsak bulunuyor. Yine Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV) Günlük İnsan Hakları İhlali raporuna göre, sadece 2022 yılında en az 17 tutsak yaşamını yitirdi. 

Hasta olmasına rağmen tahliye edilmeyen ve ihlale maruz kalan tutsaklardan biri de Afyon T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde bulunan hasta tutsak Celal İnedi. Celal’in sağlık sorunlarına rağmen tedavisi engelleniyor. Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşayan annesi Bedriye İnedi oğluyla yaptığı telefon görüşmesinde hapishanede yaşanan hak ihlallerini aktardı. Oğlunun askerde olduğu 2017 yılında evlerine yapılan baskınla hakkında dava açıldığını öğrendiklerini belirten Bedriye “Polisler, ‘askerliği bitince emniyete gelsin, mahkemesi var’ dediler. Oğlum 3 ay sonra askerliğini bitirdi. Eve gelmek için gittiği İstanbul’da havalimanında gözaltına alındı. 3 gün gözaltında kaldıktan sonra ifadesi alındı ve serbest bırakıldı. Sonra mahkeme süreci başladı ve bir gün 12 yıl hapis cezası verildiğini öğrendik. Bir gece eve baskın düzenleyip tutukladılar” diye anlattı. 

‘Sağlam girdi şu an kan kusuyor’

Oğlunun tutuklandığı zaman ilk olarak Şırnak T Tipi Kapılı Gapishanesii’ne götürüldüğünü ve burada 3 buçuk yıl kaldığını kaydeden Bedriye “Oğlum cezaevine gittiği zaman sapasağlamdı. Hiçbir sağlık sorunu yoktu. Şırnak Cezaevi’ndeki iken böbreklerinde taş çıktı. Tedavi için hastaneye götürüldükleri zaman kelepçeli muayene dayatmasını kabul etmedi. Uzun bir süre bu böyle devam etti. Daha sonra Afyon Cezaevi’ne sürgün edildi. Burada sağlık sorunları arttı. Yaptığımız telefon görüşmesinde sağlık durumunun daha da kötüleştiğini söyledi. Midesinden rahatsız olduğunu ve öksürdüğü zaman boğazından kan aktığını söyledi. Afyon Cezaevi’nde de tedavilerinin yapılmadığını anlattı. Hastaneye götürülmediklerini ve ilaçlarının verilmediğini ifade etti” dedi.

‘Esir alınmışlar’

Tutsaklara yönelik zulmün arttığını dile getiren Bedriye “Bu baskıların bitmesini istiyorum. Cezaevlerinden kaç cenaze daha çıkacak. Artık cenazeler çıkmasın. Çocuklarımızın cezaevlerinde perişan olmasını istemiyoruz. Onları esir alınmışlar, bari zulüm yapmasınlar. Bunu kabul etmiyoruz” diye konuştu.

‘Sadece telefonla görüşebiliyorum’

Oğlunu en son Şırnak Hapishanesi’nde iken görebildiğini ifade eden Bedriye “Oğlum Afyon’a gönderildiğinden beri görüşüne gidemedim. Bizler çocuklarımızı görmeyelim diye onları bilinçli olarak uzak yerlere götürüyorlar. Sadece telefon ile görüşebiliyorum. Bu da yetmiyor sıklıkla telefon görüş yasağı veriyorlar. Her anlamda iletişimimizi kesmeye çalışıyorlar” diye belirtti. 

Duyarlılık çağrısı 

Tutsaklara yönelik hak ihlallerine karşı kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunan Bedriye, “Hepimizin el ele vererek, buna karşı ses çıkarmalıyız” diye seslendi. 

‘Sağlam girdi, şimdi kan kusuyor’
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin