Savaş, emperyalizm, faşizm ve tekelci sermaye: 1933’te olduğu gibi bugün

featured
service

Juan Manuel Olarieta: Savaşlar birçok yönden tanımlanmıştır, çünkü aslında birçok farklı yüzleri vardır. 1936’da Deniz Piyadeleri Generali Smedley J. Butler, “Savaş Bir Raket” başlıklı bir kitapta iyi bilinmeyen bir tane verdi. Belki de iş olmasaydı bu kadar çok savaş olmazdı ve bu nedenle pasifistler bazılarının onlardan elde ettiği ekonomik faydalara biraz daha fazla karşı çıkmalıydılar.

Silahlar ve savaşlar bugün kamusal bir kısmı, devlet bütçeleri ve bir başka özel sektör olan silah şirketleri, yani II. Dünya Savaşı’ndan sonra Eisenhower’ın 1960’ta “askeri sanayi kompleksi” olarak adlandırdığı şeyde konsolide edilen devlet tekelci kapitalizminin bir modelidir.

ABD emperyalizminin dünya hegemonyası, diğer şeylerin yanı sıra, bu “karmaşık” ve 1945’te savaşla harap olmuş bir Avrupa’nın yeniden inşası için sağlanan “yardım” sayesinde sağlandı.

Bu “yardım”ın yasama biçimi, çifte bir işe izin veren borç verme ve kiralamaydı: Amerika Birleşik Devletleri tarafından verilen kredilerle Amerika Birleşik Devletleri’ne mal kiralamak. On yıllar boyunca, şimdi Ukrayna’ya taşınan bir ticari ve finansal sunum mekanizmasıydı. Örneğin, ABD kredilerinden ve kiralarından yararlanan SSCB, ödünç alınan parayı asla geri ödeyemedi; Rusya borçları miras aldı ve 2006 yılına kadar ödemedi. Amerika Birleşik Devletleri kimseyi bir kuruş affetmedi.

Uzun yıllardır parya devleti olan Ukrayna, bu savaşın tamamını veya bir kısmını atlatırsa, ABD’ye olan borçlarını asla ödeyemeyecektir. Ne de geçen 61 yıl içinde. Her zaman “uluslararası yardıma”, Uluslararası Para Fonu, Dünya Bankası ve diğer benzer sülüklerden gelen kredilere bağlı olacaktır. Ustalarınızın para musluğunu kapatmasını istemiyorsanız, her zaman Washington ustalarınızın size söylediklerini yapmak zorunda kalacaksınız.

Bu nedenle, ödünç verme-kiralama yasası, kârları ABD’deki büyük silah şirketlerine gidecek olan büyük ölçekli bir darbeden başka bir şey değildir. Butler’ın kitabı (1), bu büyük şirketlerin ve diğerlerinin 1933’te Başkan Roosevelt’e karşı prova ettiği bir darbe girişiminden esinlenmiştir. Büyük kapitalistler o zaman başarısız oldular, ancak Pearl Harbour’dan sonra iş modelleri kesinlikle üstün geldi.

Eisenhower’ın hem ekonomik, hem politik hem de manevi “toplam etki” olarak adlandırdığı, Soğuk Savaş ve nükleer silahların sadece sergilenmesinin altında yatan teröre damgasını vuran bir modeldir. Eisenhower, toplumumuzun yapısının, silahlar, militarizm ve savaş tehdidi tarafından şekillendirildiğini söyledi.

Militarizmin toplumsal ve siyasi resmi, faşizmi hesaba katmadan tamamlanmış sayılmaz, Ukrayna şimdi masaya koyduğu için değil, otuzlu yıllarda faşizm İtalya’da, Almanya’da ve Fransa’da zaten gündemde olduğu için… Amerika Birleşik Devletleri’nde. Wall Street’in Roosevelt’e karşı giriştiği darbe, faşist bir rejim dayatmaya çalıştı. Dünyanın hiçbir yerinde emperyalizm ve savaş faşizm olmadan anlaşılamaz..

Büyük kapitalistler asla ellerini kendi başlarına kirletmezler. 1933 darbesinde (“iş komplosu” ve aynı zamanda “Wall Street” olarak da adlandırılır), kullandıkları top yemi, I. Dünya Savaşı’nda savaşmış faşist bir gazi örgütüydü, İtalya ve Almanya’nınkine tam olarak benzeyen bir modeldi. Darbeciler, General Butler’a, karşı çıktığı Roosevelt’in devrilmesine önderlik etmesini teklif ettiler.

Kongre, konuyu örtbas eden bir soruşturma komisyonu kurdu ve New York Times liderliğindeki basın, Butler’la alay ederek şikayetini “devasa bir aldatmaca” olarak nitelendirdi. Hiçbir zaman kınadığı bir şey olmadı. Girişime katılan milyonerlerin isimleri nihai kongre raporundan silindi. Ne ABD’de ne de Ukrayna’da faşizm olamaz, çünkü suç ortakları her zaman ağızlarını kapalı tutarlar. Resmi versiyon, Wall Street’in köpekbalıklarının demokrasinin Mekke’sinde faşist bir darbe örgütlediğini ve finanse ettiğini sindiremez.

“New York Greyshirt’leri, ‘komünist üniversite profesörlerini’ ülkenin eğitim sisteminden çıkarmak için örgütlendi ve Tennessee merkezli Beyaz Tişörtlüler bir haç taşıdılar ve Washington’un ele geçirilmesini salladılar. Ülkenin en zengin adamlarından biri olan JP Morgan Jr, Mussolini hükümeti için 100 milyon dolarlık bir kredi sağlamıştı. Meydan okurcasına gelir vergisi ödemeyi reddetti ve meslektaşlarına FDR’yi baltalamak için ona katılmaları için yalvardı, “yani, Roosevelt, The Guardian yakın zamanda hatırladı (2).

“Aşırı sağ”ın tantanasıyla sızlanan sahtekarların bizi eğlendirdiği çizgi romanlar, 1933 darbesinin 1929’daki kapitalist krizle ortak ipliğini hazmedemiyor. Savaş, emperyalizm, faşizm ve tekelci sermaye, ister 1933’te Almanya’dan ister 2022’de Ukrayna’dan bahsedelim, aynı denklemin terimleridir.

(1) https://books.google.es/books?id=trl4DwAAQBAJ
(2) https://www.theguardian.com/commentisfree/2022/jan/11/trump-fdr-roosevelt-coup-attempt-1930s

Kaynak:mpr21.info

Savaş, emperyalizm, faşizm ve tekelci sermaye: 1933’te olduğu gibi bugün

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin