1. Haberler
  2. EMEK
  3. Silifke’de Kürt işçilere ırkçı saldırı

Silifke’de Kürt işçilere ırkçı saldırı

featured
service

Haber Merkezi: Silifke’de Irkçı saldırıya uğrayan Kürt işçiler, işlerini yarıda bırakarak, Silifke’yi terk etmek zorunda kaldı.

Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Sökün Mahallesi’nde 12 Eylül’de sera iskelesinde çalışan Kürt işçilerin aracına traktör çarptı. Traktör sürücüsü Burhan Avcı kazanın hemen ardından olay yerinden aracıyla kaçmaya çalıştı. Traktör sürücüsü kendisini durdurmak isteyen işçilerin üzerine de araç sürdü. Traktör sürücüsü Avcı, daha sonra köy meydanına giderek, “Bunlar terörist, beni öldürecekler” diyerek, köylülerden yardım istedi. Meydanda toplanan köylüler işçileri linç etmek istedi. 

İhbar üzerine olay yerine gelen jandarma her iki tarafı da Silifke İlçe Jandarma Komutanlığına götürdü. Birbirinden şikayetçi olan taraflar, hastaneden darp raporu aldı. Hem işçiler, hem de işçileri darp eden köylüler haklarında “tehdit”, “yaralama” ve “hakaret” suçlarından işlem yapılarak, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

İdris İder

Kürt işçi anlattı

Darp edilen işçilerden İdris İder, ifadesinde, yol kenarında bekledikleri sırada yanlarından geçen traktörün araçlarına çarpıp aracın sol dikiz aynasını kırdığını ve ön camını çatlattığını söyledi. İkazlarına rağmen traktör sürücüsünün kazaya neden olduğunu söyleyen İder, sürücünün arkasından gittiklerini girdikleri tarlada üzerlerine traktör sürüldüğünü, bu kişinin köy meydanında birden “Bunlar terörist, beni öldürecekler” diye bağırdığını, köylüleri kışkırtıp üzerlerine saldığını anlattı. 

Sizi burada barındırmayız

İder, “Traktör şoförü olan Burhan Avcı isimli şahıs, kardeşimin yüzüne yumruk atarak, darp etti. Ayrıca kahvehanedeki kalabalık da ellerinde sopa ve demir çubuklarla üzerimize ‘toprağımızdan gidin sizi burada barındırmayız’ diyerek geldiler” dedi. İder, kendilerine hakaret ve darp eden kişilerden şikayetçi olduklarını belirtti. 

Traktörle ezmek istedi

MA’ya konuşan İdris İder, yaşanan ırkçı saldırı sonrası işlerini yarıda bırakarak, Silifke’yi terk etmek zorunda kaldıklarını anlattı. Traktör şoförü Avcı’nın, Kürt olduklarını bildiği için araçlarına çarpıp kendilerini ezmeye çalıştığını dile getiren İder, aracın peşinden kavga için değil, sadece haklarını aramak için gittiklerini söyledi.  

 İder, “Kürt olduğumuz için bizi terörist ilan ettiler. Çalıştığımız şirket köylülerin birlik olup bizi istemediklerini söyledi. Gitmezsek bize zarar vereceklerini söylemişler” diyerek, tehditler üzerine Silifke’den ayrıldıklarını aktardı. İder, yaşananlara şu sözlerle tepki gösterdi: “Kürt olmamız suç olarak görülüyor. Yeter artık bitsin bu ırkçılık.”

Silifke’de Kürt işçilere ırkçı saldırı
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin