1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. Sincar`da Irak Devleti Askeri kontrolü ele geçirdi

Sincar`da Irak Devleti Askeri kontrolü ele geçirdi

featured
service

Irak ordusu ile Ezidilerin yaşam alanlarında özsavunma gücü olan Sincar Direniş Birlikleri (YBŞ) arasında Pazar günü kontrol noktasında 18 Nisan’da başlayan çatışmaların ardından 4 bini aşkın Ezidi’nin evlerini terk etmek zorunda kaldığı bildirildi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) İçişleri Bakanlığı yetkilisi Hüseyin Klari, “son çatışmalar sonrasında 710 ailenin, başka bir deyişle 4 bin 83 kişinin evini terk ettiğini” ve IKBY kontrolünde başta Dohuk olmak üzere çeşitli bölgelere yerleştirildiğini söyledi.Irak Göç Bakanlığından yapılan açıklamada da Sincar’da durumun ‘normale’ döndüğü belirtildi.

Birleşmiş Milletler öncülüğünde Irak hükümeti ile kuzeydeki IKBY arasında Ekim 2020’de varılan anlaşma, YBŞ savaşçılarının bölgeden uzaklaştırılmasını, bölgede federal polisin tek devlet otoritesi olmasını öngörüyordu.

2014 yılında Sincar bölgesinde yaşayan Ezidiler, danışıklı bir şekilde İŞİD’ın eline terkedildiğinde PKK’nın yardımıyla kurulan ve IŞİD’e karşı savaşan YBŞ, bu dönemin ardından bölgede önemli bir yerel öz savunma gücü haline gelmişti. Bu süreçte özyönetim kurumlarını kuran ve Sincar alanını yöneten Ezidiler;PKK bağlantısı bahanesi ile Güney Kürdistan yönetimi ve TC’nin baskısı altındaydı.

Sincar bölgesi, Faşist türk ordusunun Kürdistana yönelik yeni alanlar tutma işgali yaygınlaştırma vederinleştirme proğramının bir parçası olarak taciz altındaki bölgelerden biri haline geldi. Irak’ın kuzeyindeki PKK halk savunma alanlarına yönelik TSK’ca düzenlenen hava saldırılarında da hedef alınan bir bölgeydi.

Sincar’da 2014 yılında IŞİD katliamından kaçan Pek çok Ezidi, , evlerini yeniden inşa etmek için geçen yıllarda bölgeye geri dönmüştü.

Emperyalist ve gerici güçler karşısında günü birlik denge politikaları ile kalıcı sonuçlar alınması olası değildir. Kürdistan proletaryası ve ezilen yoksul köylülüğünün çıkarlarını temel alan bir komünist önderlik ortaya çıkana değin Güney Kürdistan’ın ve Kürdistanın birleşik devriminin, bağımsızlık proğramı üzerinde yükselmesi söz konusu olamayacak, daha çok icazetle kısmi haklar beklentisi Kürt ulusunun mahküm edildiği pranga haline gelecektir. Şengal’de bu gerçekliğin parçası olarak yeni acılara açık bir statüye yada statüsüzlüğe savrulmak zorunda kalacaktır.

Sincar`da Irak Devleti Askeri kontrolü ele geçirdi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin