1. Haberler
  2. HABERLER
  3. Sınıf Perspektifi 3. Sayısı Çıktı

Sınıf Perspektifi 3. Sayısı Çıktı

featured
service

Haber Merkezi: Sınıf Perspektifi dergisinin 3. sayısı çıktı. Derginin 3. sayısına Taksim ve Kadıköy Mephisto‘dan ulaşabilirsiniz.

Sınıf Perspektifi dergisinin üçüncü sayısı, ilk iki sayısında olduğu gibi siyasi, politik perspektifle okuyucusuyla buluşuyor Sınıf Perspektifi üçüncü sayısında da önemli konuları ele alıyor.

Sınıf Perspektifi kolektifi derginin 3. sayısına dair yaptığı açıklamada şu bilgileri paylaştı:


“Sınıf Perspektifi kolektifi olarak; dergimizin üçüncü sayısını halkımız, okurlarımız ve yoldaşlarımızla gecikmeli de olsa yeniden buluşturmanın sevincini ve mutluluğunu yaşadığımızı belirtmek istiyoruz.  Bu sayımızda ele aldığımız konular ülkemiz sınıf mücadelesi koşullarının pusulası olmaya adaydır. Ülkemiz devrimcilerinin ciddiyetle ve dürüstlükle yaklaştıkları toplumsal ve politik mücadele meselelerine ciddiyet ve dürüstlükle yaklaştığımızı belirtiyoruz.

Türkiye ve Kuzey Kürdistan toprakları bilindiği gibi Sovyet sosyal emperyalizmi ve Çin Halk Cumhuriyeti deneyiminin geriye düştüğü tarihsel geçiş sürecinde büyük bir devrimci atılımın akabinde geriye düşmüş, devrimci dalga ciddi bir kırılma yaşamıştı. İşbu tarihsel kavşakta ‘’Tarihin Sonu’’ ‘’Komünizm öldü’’ safsataları devrimci demokrat politik örgüt ve çevrelerde de dillendirilir olmuştu. Dünyada yankı bulan bu tarihsel kavşakta, azgın bir gerici karşı-devrimci şovenizm ve milliyetçilik yerini burjuva liberalizmine bırakmıştı. ‘’Küreselleşme’’ ‘’Tek kutuplu dünya’’ ‘’Tekellerin barışık pazarı’’ gibi söylemler devrimci demokrat saflarda da yankı bulmuş hatta çoğu devrimci demokrat yapı faşist kampları ‘faşist’ tanımlamaktan geri adım atmış ‘’Aşırı Sağ’’ ‘’Totaliter’’ ‘’Otokrat’’ söylemlerine sığınmıştı. Bu bağlamda Çizgisini rehber edindiğimiz proletarya partisinde, bu burjuva liberalizmin yansımasını gördüğümüz, revizyonist-darbeci Avrupa hizibi tarafından bir ayrılık örgütlenmişti. İşte bu darbeci, liberal çizgi ve söylemleri bugün yaşadığımız süreçle beraber yalanlanmış ve yanlışlanmıştır. Tekellerin rekabetsiz bir arada yürümesi ve büyümesi diyorlardı. Oysa tam tersi oldu. Bizler Lenin’in öğrencileriyiz, onun Türkiye ve Kuzey Kürdistan’daki yegane ve en önemli öğrencisi Kaypakkaya yoldaşın öğrencileriyiz. Proletarya Partisinin bu darbeci hizibe niçin karşı çıktığı gayet açıktır. Dergimiz, gericiliğin azgın milliyetçiliği ve karşı devrimci burjuva liberalizmini bu sayısında faş ettiği için bu meseleye değindik. Küçük burjuvaların kafalarında eğip büktükleri tasarı ve şeylerin, gerçeğin yerine ikame edilemeyeceğini anlatmaya çalışıyoruz. Küçük burjuvazi sosyalizmin en büyük düşmanıdır diyerek açtığımız ideolojik savaşı sonuna kadar sürdüreceğimizi ilan ediyoruz.

Bu sayımızda komünistler arası birlik meselesini, dışımızdaki diğer siyasetlere de öğretici olacak bir yazıyla ele aldık. Birlik meselesine bakışımızı ise bir kez daha, küçük burjuva reformist ve devrimci siyasetlere öğretici olması sebebiyle, ayrılık meselesine nasıl odaklandığımız, ayrılığa nasıl tavır aldığımızla özetledik. Öyle ya ayrılık meselesine sağlıklı, tutarlı devrimci ve Marksist felsefe ile yaklaşmayanlar, Komünistlerin birlik zeminini de zedelelemeye açık bir pozisyonda bulunmaktadırlar. Ayrılık meselesi tutarlı komünist bir perspektifle yaklaşanlar birlik meselesini doğru kavramış olur diyerek bu makaleyi yayınlama kararı aldık.  

İkinci makalemiz ayrıcalıklı bürokratik zihniyetle mücadele üzerinedir. Ülkemiz hakim sınıfları ve onun siyasal temsilcileri emperyalizme uşaklık ve emperyalizmle işbirliği yaparak ülkemizin geniş halk yığınlarıyla, üst yapıda kurumsallaşmış ekonomik, hukuki ve siyasal devlet organları ile çelişkilerini ele alıyor. Bu organlar eliyle halkın soyulması ve siyasal, sosyal talep ve mücadelelerinin niçin baskı altına alındığını, bürokratik çarkta bulu­nan kişilerin halkımıza karşı suç işleme özgürlüğünün nereden kaynaklandı­ğını açıklıyoruz. 

Üçüncü makalemiz Türkiye ve Kuzey Kürdistanda’ki ekonomik ve siyasal durum neticesinde, ülkemizdeki siyasal tablonun olasılıklar ve sonuçlar üzerinden işlenmesi üzerinden şekillenmektedir. Dünyada güncel durumda neler yaşanmakta ve yaşanabilir, devrim sosyalizm için mevcut durum ne derece avantajlı yine bu meseleleri olasılıklar ve sonuçlar üzerinden inceledik.”

Sınıf Perspektifi 3. Sayısı Çıktı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin