1. Haberler
  2. EKOLOJİ
  3. Söğütlüçeşme’deki AVM/Gar projesine tepki sürüyor: “İnsanlar ve canlılar zarar görecek, AVM’ye değil daha fazla yeşil alana ihtiyacımız var”

Söğütlüçeşme’deki AVM/Gar projesine tepki sürüyor: “İnsanlar ve canlılar zarar görecek, AVM’ye değil daha fazla yeşil alana ihtiyacımız var”

featured
service

Kadıköy’ün son yeşil alanlarından Söğütlüçeşme’de AVM ve otopark projesine karşı mücadelesini sürdüren Doğanın Çocukları, Kadıköy Belediyesi’nin sürece müdahil olmasını isterken daha fazla yeşil alana, deprem toplanma alanlarına ve kamu kaynaklarının kamu yararına kullanılmasına ihtiyaç duyduklarını söyledi

Söğütlüçeşme’deki AVM/Gar projesine tepki sürüyor: “İnsanlar ve canlılar zarar görecek, AVM’ye değil daha fazla yeşil alana ihtiyacımız var”

Kadıköy’ün son yeşil alanlarından Söğütlüçeşme Tren İstasyonu’nda Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) “Söğütlüçeşme Viyadük ve Çevre Düzenleme İşi” adını verdiği AVM ve otopark projesinin yapılmasına karşı yaşam savunucularının tepkisi sürüyor.

Gar önünde düzenledikleri eylemde bir araya gelen Doğanın Çocukları, “Sermaye elini ağaçlardan çek”, “Söğütlüçeşme istasyon Haydarpaşa gardır”, “Söğütlüçeşme’de AVM’ye, gürültüye, kirliliğe hayır” dövizlerini taşıdı.

Kadıköy’de yeni bir AVM ve otoparka ihtiyaç duyulmadığını belirten Doğanın Çocukları, daha fazla yeşil alana, deprem toplanma alanlarına ve kamu kaynaklarının kamusal hizmet için kullanılmasına ihtiyaç duyduklarını söyledi.

“Doğaya, yaşama, yeryüzüne özgürlük” sloganını atan Doğanın Çocukları, AVM ve otopark inşaatının son bulması için Kadıköy Belediyesi’nin sürece müdahil olmasını istedi.

“Ruhsat içeriğine ilişkin detay halk ile paylaşılmıyor”

Doğanın Çocukları adına basın metnini okuyan Beyda Ceyda şunları söyledi:

Ruhsatsız projede yer alan Akfen Holding ve Fıratcan İnşaat geçtiğimiz günlerde yapmış oldukları açıklamada viyadüklerin altında yeme-içme, kültür-sanat alanları oluşturacağını ifade etti. Bahsi geçen bu alanda 118 dükkân ve 443 kapasiteli otopark inşa edilecek. Böylelikle Söğütlüçeşme’de açık alan AVM yapılmış olacak. Bölgede hâli hazırda bir trafik sorunu var iken otopark açılması demek birçok aracın daha bu alana yönelerek hem var olan trafiği arttırması hem de bu durumun gürültü kirliliğine sebep olması demektir. Oluşan gürültü kirliliğinden ise yine başta Söğütlüçeşme’de yaşayan insanlar ve canlılar zarar görecek. Bir diğer açıklamalarında ise 10 Şubat 2022 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan projenin ruhsatlarının alındığı söyleniyor. Ruhsatın içeriğine dair hiçbir detay Kadıköy ve İstanbul halkıyla paylaşılmıyor. Projenin içeriğine dair halkın bilgi alma hakkı engelleniyor, şeffaf bir süreç işletilmiyor.

“Talan süreci ekosistemi ve canlı yaşamını olumsuz etkiliyor”

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından projeye ilişkin “ÇED gerekli değildir” kararının alınmasından sonra 250 ağacın kesildiğini hatırlatan Ceyda açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

Yaşanan talan süreci ekosistemi ve canlı yaşamını doğrudan olumsuz etkilemektedir. Haydarpaşa Garı’na alternatif olarak tasarlanmaya çalışılan Söğütlüçeşme Projesi’nde kamu kaynakları sermayenin çıkarını merkeze alarak talan ediliyor. Alternatifi olarak tasarlandığı yerin sahip olduğu fonksiyonları karşılayamayacağı ortada. Her geçen gün etkisini daha çok hissettiren ekonomik kriz varken bu projenin hayata geçirilmesi demek bölgede çalışan birçok insanın işinin son bulması anlamına gelecek. Bunun yanı sıra kent merkezlerinde bulunan yeşil alanların, tüm canlıların ve insanların daha aktif bir şekilde kullanabileceği alanlar olmalıdır. Kadıköy Belediyesi’nin ise konuya müdahil olarak 3194 nolu yasanın 32. Maddesini uygulaması gerekmektedir. Bu yeşil alanı savunmak sadece Söğütlüçeşme’de ya da Kadıköy’de yaşayan insanların değil tüm İstanbul halkının ve ranta karşı yeşil alanları savunan biz üniversite öğrencilerinin görevidir.

Söğütlüçeşme’deki AVM/Gar projesine tepki sürüyor: “İnsanlar ve canlılar zarar görecek, AVM’ye değil daha fazla yeşil alana ihtiyacımız var”
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin