1. Haberler
  2. HABER ARŞİVİ3
  3. Soylu’nun ‘etkisiz hale getirildi’ dediği Gül’ün hapishanede olduğu ortaya çıktı 

Soylu’nun ‘etkisiz hale getirildi’ dediği Gül’ün hapishanede olduğu ortaya çıktı 

featured
service

Haber Merkezi: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “etkisiz hale getirildi” dediği Yusuf Gül’ün 5 Eylül’den bu yana Van Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde olduğu ortaya çıktı.  

Van’ın Bahçesaray ilçesinde bulunan Hanyaylası bölgesinden 24 Ağustos tarihinde “Eren Abluka-35” adı altında askeri operasyon başlatıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, operasyona dair 1 Eylül’de Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, operasyonda 3 HPG’linin yaşamını yitirdiğini iddia etti. Soylu, yaşamını yitirenlerden birisinin “Turuncu kategoride” olduğunu kaydetti. İçişleri Bakanlığı sitesinde ise, “Turuncu kategoride” yer alan Bervedan Serhabun kod adlı Yusuf Gül’ün de aralarında olduğu 4 HPG’linin yaşamını yitirdiği ileri sürüldü. Soylu’nun açıklaması sonrası hükümet yanlısı basın yayın organları da Yusuf Gül’ün çatışmada yaşamını yitirdiği şeklinde haberler servis etti.  

AİLE İHD’YE BAŞVURDU

Ancak Soylu’nun paylaşımından sonra Van Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’ndeki bir tutsak, ailesi ile yaptığı telefon görüşmesinde Gül’ün 5 Eylül tarihinde yanlarına getirildiğini ve 6 Eylül ise farklı bir hücreye alındığı bilgisini paylaştı. Gül’ün babası Mehmet Reşit Gül, bunun üzerine dün İstanbul’dan gelerek, Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne oğlu ile görüştü. Baba Gül, görüşme sonrası İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi’ne başvurarak, hukuki yardım talebinde bulundu.

KONTROL NOKTASINDA YAKALANDI

Oğlunun çatışmada hayatını kaybetmediğini ifade eden baba Gül, oğlunun sivil kıyafetlerle kontrol noktasında yakalandığını aktardı. Gül, oğlunun yakalandıktan sonra 4 gün boyunca Bitlis İl Jandarma Komutanlığı’nda tutulduğunu söyledi.

Baba Gül, “10 Eylül’de oğlumun cezaevinde olduğunu öğrendik. 1 veya 2 Eylül tarihlerinde Bitlis Jandarma Komutanlığı beni aradı, Yusuf’un nerede olduğunu sordular. Yusuf’un nerede olduğunu bilmediğimi söyleyince telefonu kapattılar ve bir daha aradılar. Yine aynı soruya karşılık aynı cevabı verdim. Bu kez çocuklarım, torunlarım ve hatta yatalak olan kardeşimi aradılar. Bu yaşananlardan sonra cezaevinde bir tutukludan oğlumun bilgisi geldi. Biz de İHD aracılığıyla çocuğumuzun cezaevinde olduğunu öğrendik” diye konuştu. (MA)

Soylu’nun ‘etkisiz hale getirildi’ dediği Gül’ün hapishanede olduğu ortaya çıktı 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin