1. Haberler
  2. KITALARDAN
  3. Sputnik ve mRNA (başarısız) aşılar: kağıttan tüm kaleler çöküyor

Sputnik ve mRNA (başarısız) aşılar: kağıttan tüm kaleler çöküyor

featured
service

 Fabrizio Verde

İtalya’da ve Batı’da kullanılan mRNA aşılarının enfeksiyonları sınırlamada çok az işe gösterilirken, Omicron varyantı bunları ‘delmeyi’ başarıyor. Bu bize 3 doz aşıdan sonra bile enfekte insanlarla gerçeği gösterir. Bu tür haberler, Netanyahu hükümetinin eski başbakan yardımcısı savunma bakanı Gantz’ın dördüncü dozdan sonra bile enfekte olduğu Pfizer’in laboratuvar faresi ülkesi İsrail’den de geliyor.

Aşılama flop, bulaşıcılığa karşı koruma ile ilgili olarak doğrulanır. Dördüncü doz da virüs tarafından delinmiş. İsrail’de dördüncü doz aşılama kampanyasının başlamasıyla, 19 Ocak’ta yeni bir günlük enfeksiyon kaydı kaydedildi: 71.593 yeni enfeksiyon ve 526 hasta ciddi durumda.

Tel Aviv’deki Sheba Hastanesi tarafından yapılan bir çalışma, dördüncü doz mRNA aşısının aşılanmanın Omicron varyantı karşısında sadece çok sınırlı bir savunmayı garanti ettiğini göstermektedir.

274 aşılanmış sağlık uzmanından – Pfizer ile 154 ve Moderna ile 120 – 3 doz Pfizer aşısı aldıktan sonra, klinik çalışma, Omicron varyantının yayılmasını engellemeyen üçüncü dozdan sadece biraz daha yüksek antikorlarda bir artış gösterdi.

İsrail’de kalan İsrail Savunma Bakanlığı Biyolojik Enstitüsü eski başkanı Profesör Shmuel Shapira,çok uluslu ilaç şirketi Pfizer’in aşısını “vasat” olarak nitelendirerek ve sadece “kısa vadede” etkili olarak sert bir dille reddetti. Daha sonra dozu artırmak için: “Vasat bir aşı: Üç kez aşılandım ve hastalandım. Birçok insan aşılandıktan sonra enfekte oldu. Aşıyı orta derecede etkili olarak adlandırmak oldukça cömerttir.”

Shapira ayrıca “çok daha etkili olan başka aşılar da var. [Pandemiye] iyi katlanan daha düşük aşılama oranlarına sahip ülkeler var.”

Bunun yerine Rusya’dan çok farklı bir tenor haberi geliyor: Gamaleya Merkezi müdürü, “Sputnik V ile aşılananlar arasında, Omicron nedeniyle neredeyse hiç hastaneye yatış olmadığını” söyledi. Alexander Guintsburg, Rus aşı serumunun Omicron’a karşı Pfizer ile aşılananlara göre 2,5 kat daha iyi çalıştığını açıkladı.

Bilim insanları Rus koronavirüs aşısı Sputnik V’i oluşturan Gamaleya merkezinin müdürü Alexander Guintsburg RT’ye verdiği röportajda, “Kliniklerden gelen ve zaten gelen ve defalarca basınla paylaşılan ilk raporlar, omicron ile hastaneye yatırılanlar arasında pratikte Sputnik V ile aşılanmış hasta olmadığını gösteriyor” dedi.

Mikrobiyolog, Rusya’da Sputnik V ile aşılananlar arasında hastaneye yatırılanların sayısına ilişkin kesin verilerin önümüzdeki 10 gün içinde geleceğini de sözlerine ekledi ve sayılarının “minimum” olması ve “bu eğilimin devam edeceği” umudunu dile getirdi.

Covid’e karşı ilk onaylanan Rusya’da geliştirilen aşının etkinliği Roma’daki Spallanzani tarafından da doğrulanıyor. Roma hastanesinin bilimsel ekibi tarafından yayınlanan bir bildiride, “şu anda izin verilen tüm aşıların Omicron’a karşı etkinliğinin bir kısmını kaybettiğini okuduk. Spallanzani Enstitüsü ve Gamaleya Enstitüsü işbirliğiyle yürütülen laboratuvar deneylerinin sonuçları, Sputnik V ile aşılanan kişilerin% 70’inden fazlasının Omicron’a karşı nötralize edici bir aktivite sürdürdüğünü ve aşılamadan 3-6 ay sonra bile bu aktivitenin büyük ölçüde sürdürüldüğünü belgeledi. Ön baskıda yeni yayınlanan bu sonuçlar, SARS-CoV-2 varyantlarının evrimi ile ilgili olarak yeni aşılama stratejileri tanımlamak için son derece cesaret verici ve yararlıdır”.

Çalışma, Sputnik V ve Pfizer ile aşılanan bireylerden benzer serum örnekleri kullanılarak Spallanzani Enstitüsü’nde gerçekleştirildi ve ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde tespit edilen orijinal Covid türüne karşı benzer seviyelerde IgG antikorları ve virüs nötralizasyon faaliyetlerine sahipti.

Sputnik Light bir güçlendirici olarak, araştırmaya göre, yüksek koruma seviyeleriyle ilişkili vahşi tip virüse karşı Sputnik V’ten sonra gözlemlenen başlıklarla karşılaştırılabilir olan Omicron’a karşı virüsün nötralizasyon aktivitesini önemli ölçüde artırıyor.

Güney Afrika’da yaklaşık 500.000 sağlık çalışanı üzerinde yapılan bir başka çalışma, Sputnik Light’ın Omicron varyantının neden olduğu hastaneye yatışa karşı% 85 etkinliğini göstermiştir.

61e98fea20302757a154c17b

Spallanzani çalışmasına atıfta bulunan bilimsel makale, Spallanzani Enstitüsü müdürü Francesco Vaia ve Gamaleya Merkezi müdürü Alexander Gintsburg liderliğindeki 12 İtalyan ve dokuz Rus araştırmacıdan oluşan bir ekip tarafından yazıldı. Sonuçlar medRxiv’e (ön baskı tıbbi araştırma yayınlamak için bir platform) yüklendi ve hakem değerlendirmesine hazır.

Kısacası, Big Pharma tarafından üretilen mRNA aşılarının ve onlarla birlikte, covid’e karşı koymaya karar veren Batılı ülkelerin aşı stratejilerinin, enfes siyasi ve sağlık dışı nedenlerle, enfeksiyonları durduramayan aşılarla tamamen başarısızlığındayız. Bunu yaparken aşılamayı jeopolitik şantaj silahına dönüştürmek istediler.

Bu noktada şu soru ortaya çıkıyor: Küba ve Çin’in ürettiği aşıların yanı sıra Sputnik V neden henüz onaylanmadı?

Neoliberal teknokrat Mario Draghi liderliğindeki İtalyan hükümeti gerçekten kötü gidiyor. 50 yaşın üzerindekiler için bir aşı yükümlülüğü getirdi, İtalya’da onaylanan ve kullanılan tek iki aşıdan çok daha etkili bir aşı olan a priori hariç, siyasi ve sağlık dışı şantajın bir aracı olan ‘yeşil geçidin’ ayrımcı kullanımı yoluyla genelleştirilmiş bir gizli yükümlülük getirdi. Rus serumu ile aşılananlar bile, mRNA aşıları ile üçüncü bir doz ile aşılanmayı kabul etmezlerse sağlık kartı alamazlar.

Gördüğümüz gibi, yeşil geçiş ve İtalyan stratejisi enfeksiyonları durdurmaz, ancak ayrımcılığı ve yatay çatışmayı körüklemenin zorlu bir aracıdır. Belki de Draghi hükümetinin gerçekten istediği buydu? Şüpheler bu noktada meşru olmaktan öte.

Kaynak:sinistrainrete.info

Sputnik ve mRNA (başarısız) aşılar: kağıttan tüm kaleler çöküyor

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin