1. Haberler
  2. KITALARDAN
  3. Sri Lanka: Mullivaikkal anıtının yıkılması

Sri Lanka: Mullivaikkal anıtının yıkılması

featured
service

Sri Lanka hükümeti, 8 Ocak’ta sanat fakültesi üyeleri ve Jaffna Üniversitesi öğrenci derneği tarafından tasarlanan ve Şubat 2019’da Sirisena sırasında kampüste bulunan “Mullivaikkal” anıtını gece ve sisli bir eylemde yıktı. hükümet Jaffna Üniversitesi inşa edildi. Bazıları en son soykırımdan sağ kurtuldu ve / veya sevdiklerini kaybetti.
Anıt, Sri Lanka hükümetinin 2009 yılına kadar katledilen soykırımında öldürülen Tamil sivilleri anmayı amaçlıyordu.

Anıtın yıkılmasını önlemek için yerel halktan öğrenciler ve insanlar hemen kampüs kapılarında toplandı. Yüksek askeri varlığı nedeniyle, bu yalnızca bir girişimdi. En az iki öğrenci tutuklandı.

Sinhala Budist hükümeti, bunun gibi eylemler yoluyla, 1983’ten 2009’a kadar iç savaş sırasında işlediği savaş suçlarının anılarını örtmeye çalışıyor. O zamanlar, militan Tamil örgütleri (her şeyden önce Tamil Eelam Kurtuluş Kaplanları (LTTE)) adanın kuzeyindeki ve doğusundaki Tamil bölgelerinin bağımsızlığı için savaştılar. Savaşın sadece son aşamasında neden olduğu Büyük bir hükümet saldırısı ve TEKK’nin fiziksel olarak imha edilmesiyle sona erdi, 70.000 kadar sivil öldü.

Tamiller, tarihin yanlış beyanına ek olarak, ayaklanmanın yeniden alevlenmesini önlemek için tüm sembolleri, anıları ve halka açık yas alanlarını kaldırmalıdır. Jaffna Üniversitesi Öğrenci Birliği’nden yapılan açıklamada, “Mullivaikkal’ın yıkımı, Tamil halkının soykırımının doruk noktasına işaret ediyor. […] Bu hareket sadece üniversite öğrencilerine değil, tüm Tamil halkına yönelik bir hakarettir. Aynı zamanda bir halkın hafıza hakkını inkar etme eylemidir. “

Emekli Tümamiral ve Kamu Güvenliği Bakanı Sarath Weerasekara, Tamil haklarına saldırmasıyla tanınıyor, tweet attı: “#JaffnaUniversity, münhasır alan veya topluluğun sahip olduğu bir alan değildir. #SriLanka (lar) a eşit şekilde uyan tüm yasalara aittir. Kimsenin, masum sivilleri anmak ve uyumsuzluk yaratmak kisvesi altında yasaklanmış bir örgütün ölü teröristlerini anmasına izin verilmeyecek ve verilmemeli! #Lka. “

Bu arada protestolar devam ediyor. Cumartesi günü Jaffna Üniversitesi’nden öğrenciler açlık grevine başladı ve Mullivaikkal anıtının yeniden inşası ve askerden arındırılması çağrısında bulundular. Jaffna Üniversitesi Rektörü, anıtın kaldırılması için Sri Lanka’nın savunma ve istihbarat yapılarından baskı altında olduğunu iddia ediyor.

Pazartesi günü bir Hartal grevi patlak verdi, bu da kuzey ve doğu Sri Lanka’daki hemen hemen tüm dükkanların, ticari faaliyetlerin ve özel ulaşımın kapatılmasına neden oldu. Adanın Tamil konuşulan bölgelerindeki birçok Tamil ve Müslüman işletme sahibi, sendika ve siyasi parti tarafından desteklendi. Aynı gün Jaffna Üniversitesi Sivakolundu Rektör Yardımcısı Srisatkunarajah, öğrencilere anıtın yeniden yapılacağına dair güvence verdi. Sembolik bir jestle iki temel taşı atıldı. Öğrenciler daha sonra açlık grevine son verdi.
Ancak Jaffna Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Mullivaikkal Anıtı’nın yerine sözde şüphe ve endişe uyandıran sözde bir “Barış Anıtı” inşa edileceğini belirtti. Bazıları protestoları durdurmak için temel taşının atılmasına saçmalık diyor. Geçmişte, Tamil anıtları defalarca tahrip edildi, örneğin Thileepan Anna’nın Anıtı Sri Lanka devleti tarafından birkaç kez yıkıldı. Burada da, henüz gerçekleşmemiş olan yeniden inşa sözü verildi. Tamil anıtlarının Sri Lanka devleti tarafından yıkılmasının ve Tamillerin hakim olduğu bölgelerde muzaffer Sinhala savaş anıtlarının dikilmesinin uzun bir geçmişi var.

Eski bakan ve ACMC (Tüm Seylan Makkal Kongresi) lideri Rishad Bathiudeen, Tamil Guardian’a şunları söyledi: “Irkçıları ve aşırılık yanlılarını memnun etmekten başka bir neden olamaz. Cesetlerin yakılması ve anıtların yok edilmesi, bu ülkede azınlıklara karşı yaygın ırkçılığın tezahürüdür. Hiçbir insan bu tür ırkçı eylemleri kabul etmez […] Sanki azınlık nüfusun mallarını yok ederek ve kalplerini kırarak ırkçıları yatıştırıp ülkeyi iyileştirebileceklerini düşünüyorlar. “

Anıtın yıkılması tüm dünyada öfkeye yol açtı ve yıkım görüntüleri sosyal medyada sayısız kez paylaşıldı. İngiltere, Kanada ve Tamil Nadu da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından politikacılar bu eylemi kınadılar. Toronto, Berlin ve Chennai’deki Tamiller halka açık mitingler düzenledi ve sosyal medya kampanyaları viral oldu.
Tamiller ve Singala arasındaki çatışma, iç savaşın 18 Mayıs 2009’da resmi olarak sona ermesiyle bitmedi. Kuzeydoğu Sri Lanka’da, iç savaşın son aşamasının diğer şeylerin yanı sıra meydana geldiği bir köyden adını alan Mullivaikal soykırımı, dönemin Cumhurbaşkanı ve şimdiki Başbakan Mahinda Rajapaksa ve kardeşi dönemin Savunma Bakanı ve şimdiki Cumhurbaşkanı tarafından emredildi. Gotabaya Rajapaksa. Sri Lanka Ordusu, yaklaşık 300.000 Tamili “Ateş Yok Bölgesi” ne kaçmaya zorladı ve ardından tüm sivilleri öldürmeye çalıştı. Yalnızca Mullivaikal soykırımında yaklaşık 40.000 sivil öldü. İç savaş, 18 Mayıs 2009’da Velupillai Prabhakaran’ın öldürülmesiyle resmen sona erdi. Bu kendi kaderini tayin mücadelesi sırasında yaklaşık 150.000 ila 200 kişi öldü.

Birleşmiş Milletler soruşturmaları, Sri Lanka’daki savaş sırasında savaş suçlarının ve insanlığa karşı suçların işlendiğini doğrulamaktadır. Soykırımla ilgili bağımsız bir soruşturma, resmi iç savaşın sona ermesinden bu yana hala yürütülmedi. Avrupalı ​​parlamenter Nikolaj Villumsen, baskının artırılması çağrısında bulundu. Bugüne kadar faillerin hiçbiri adalete teslim edilmedi, bunun yerine Sri Lanka’daki en güçlü siyasi pozisyonlara sahipler.

Sri Lanka hükümeti, aksi yöndeki güçlü kanıtlara rağmen, bugün tüm savaş suçlarını inkar etmeye devam ediyor. Sri Lanka, Sinhala Budist milliyetçi din adamları tarafından kontrol edilen soykırımcı bir devlettir. Bugüne kadar Tamil halkına karşı yapısal bir soykırıma devam ediyorlar. Adanın kuzeyindeki askerileştirme nedeniyle devlet, Tamil kültürünün yok edilmesine, Tamil çoğunluğunun bulunduğu bölgelerde zorunlu yerleşimlere ve Sri Lanka ordusu ve siyasi güçler tarafından Tamil toplumuna yönelik yaygın tacizlere destek verdi.

Mullivaikkal anıtının yıkılmasıyla, Tamiller bir kez daha temel haklarından mahrum bırakılıyor ve nüfusun zaten bölünmüş kesimleri arasındaki uçurum derinleşiyor.
Jaffna Üniversitesi öğrencileri Salı günü, soykırıma karşı uluslararası dayanışma çağrısı yapan bir bildiri yayınladılar :

“Sizden desteklemenizi rica ediyoruz:
Temel insan haklarımız
Adil muamele
hakkımız Eğitim
hakkımız Diğer tüm öğrenciler gibi eşitlik ve eşitlik hakkımız”

Kaynak:lowerclassmag.com/

Sri Lanka: Mullivaikkal anıtının yıkılması

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin