1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. Stuttgart’ta 1 Eylül Barış gününde Emperyalist Savaşa Hayır çağrısı

Stuttgart’ta 1 Eylül Barış gününde Emperyalist Savaşa Hayır çağrısı

featured
service

İsmail Doğruer|Stuttgart|

Stuttgart her yılın 1 eylül’ünde sokak’ta dünya barışının korunması ve dünya barışına emperyalist saldırganlığı teşhir etme adına yürüyüş, meydan konuşmaları, sloganlarla anlamına uygun sahiplenilmektedir. Bu yıl da DGB ve çeşitli Parti ve DKÖlerin adı geçsede aktif katılım sınırlı sayıda kurum ve kişilerle kaldığı görülmüştür. Hemen yanıbaşımızda bir emperyalist savaş ve yeni bir paylaşım savaşı için emperyalistler kazan kaynatırken kitlelerin henüz bıçağın kemiği geçtiğinin farkına varamaması komünistlerin üstlendikleri tarihsel ve güncel rollerine dair yetersizliklerini göstermektedir. Stuttgart schlossplatzda ki çağrılar gerçeğe dair değinileri içersede kitlelerin ilgisini ve dikkatini çeken bir ajitasyonun nabzı yakalama noktasında olmadığını teslim etmek gerekiyor. MLPD’nin kampanya ve yerel çalışmaları, DİDF, ATİK ve AGİF’in benzer çabaları, uyarı ve çağrıları bu genel duyarsızlık ortamında olumlanması gereken çabalardır.

2. emperyalist savaşın başlangıcını ifade eden Nazi Almanyasının Polonya saldırısı ve işgal günü ”Barış Günü kabul edilinceye dek, Sovyetler Birliği ve Varşova Paktı üyesi ülkeler, barış içinde bir dünya mücadelesi görevini hatırlatmak amacıyla Almanya’nın 1939 yılında Polonya’yı işgal ederek İkinci Dünya Savaşı’nı başlattığı tarih olan 1 Eylül’ü “Dünya Barış Günü” olarak ilan edip kutlamıştır.”(1)

Emperyalist sistemin paylaşım savaşları arsında kalan göreceli ‘barış’ süreçlerindeki’ emperyalist çıkarların gözeticisi BM’ Genel kurulu 1981’deki 57. birleşimindeGenel kurulun açılış gününü barış günü ilan etmişsede Yıllar sonra Genel Kurul’un 7 Eylül 2001 tarih ve A/RES/55/282 sayılı kararı ile 21 Eylül Barış Günü olarak kabul edilmiştir. Tüm bu kabullere karşın ABD ve Anglo sakson ittifakının dünyanın dört bir yanına çeşitli gerekçelerle açtıkları savaşlar domino taşı gibi birbirini kovalamış ve BM’nin yaptırım gücünün sadece dünyanın yoksullarına dönük olduğu ancak dünyanın zenginleri karşısında 3 maymun rolünü üstlendiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Bugün Ukrayna’da süren savaşın arka planında NATO ve ABD ile Anglo-Sakson (Ingiltere, Kanada, Avustralya, )vd. AB ortaklarının Ukraynayı, çoklu amaçlarla bir askeri-politik laboratuvara çevirmeleri on yılı bulmuş zamanlanması bu bileşimin eylemleri ile Rusya’nın reflekslerinihazırlamıştır. Komünistler emperyalistlerin çıkarlarından kaynaklanan her savaşa karşıdır. Buna karşın her olay ve olgunun iç gelişimi bağlantıları, yönelimi ve hedeflerini ortaya koymak için objektif davranarak incelemek ve sonuçlar çıkarmakla yükümlüdür. Bugünkü savaşın kışkırtıcısı ve barışın baş düşmanları bu inceleme ve sonuçlar üzerinden ortaya konulabilir.

Marksist Leninist Maoistler, ramak kalan yeni emperyalist paylaşım savaşına ilişkin durum , sorumluluk ve görevlerini verili gerçekler üzerinden ele almalı ve Emperyalist savaşların devrimlere yol açacağı prensibini sürecin karakteristiğine ışık tutan tecrübe olarak değerlendirmeliler. Emperyalist savaş gerçeğine ilişkin akademik tespitler yapıp, bunu göğüsleyecek hazırlıklar yapmamak sonuçları yıkım ve affedilmez aymazlık olacaktır.

Stuttgart’ta 1 Eylül Barış gününde Emperyalist Savaşa Hayır çağrısı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin