1. Haberler
  2. HABER ARŞİVİ3
  3. Tahliyesine dört gün kalan hasta tutsağın infazı ertelendi

Tahliyesine dört gün kalan hasta tutsağın infazı ertelendi

featured
service

Haber Merkezi: Diyarbakır 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde hasta tutsak Aziz Tufan, tahliyesine dört gün kala İdari Gözlem Kurulu’nun “pişmanlık” dayatmasını kabul etmediği için infazı üç ay ertelendi.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 2016’da gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkemede “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 7 yıl 6 ay “hapis cezası” verilen Tufan, cezanın yatarı olan 4’te 3’ü yani 5 yıl 7 ay 15 günlük cezası, 10 Temmuz itibariyle sonlanması gerekirken, İdari Gözlem Kurulu (İGK) kararıyla üç ay ertelendi. Aziz Tufan, İGK’nin 6 Temmuz tarihinde kendisine tebliğ ettiği evrakta infazının üç ay ertelendiği bilgisini bir gün sonrasında ailesiyle yaptığı haftalık telefon görüşmesinde aktardı. Anne Aysel Tufan, oğlunun “Pişmanlık dayatmasını kabul etmediğim için infazımı ertelediler” dediğini aktardı.

Oğlunun bayramın ikinci gününde tahliyesini beklediklerini dile getiren anne Aysel Tufan, “Oğlumun herhangi bir disiplin cezası yok. Kurulun pişmanlık dayatmasını kabul etmediği için infazı 3 ay süreyle yakıldı. Çocuklarımız neden ve niçin pişmanlık duysunlar? Çocuklarımız Kürt oldukları için, Kürtlüğüne sahip çıktıkları için tutuklandılar. Tutuklanmaları için başka bir neden de yok. Biz Kürt olmakla gurur duyuyoruz. Bir kez daha dünyaya gelsek, yine Kürt olarak dünyaya gelmek isteriz” dedi.

Oğlu Aziz Tufan’ın 2018 -2019 yıllarında hapishanede başlatılan açlık grevine katıldığı için bazı sağlık sorunlarının olduğunun bilgisini veren anne Tufan, şunları söyledi:

“Oğlum böbrek, mide vertigosu ve bağırsaklarından rahatsızdır. Pandemi döneminde hastaneye götürüldüğünde, 70 gün tek başına hücrede kaldı. Hasta tutuklular tedavi edilmiyor. Tutuklular yeteri kadar yemekten tutalım sağlık koşullarından yararlanmıyorlar.”

MA / Mehmet Güleş

Tahliyesine dört gün kalan hasta tutsağın infazı ertelendi
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin