1. Haberler
  2. ELEŞTİRİ
  3. TASFİYECİ REVİZYONİZMİN GARABET İFADELERİ VE PROLETERYA DİKTATÖRLÜĞÜ

TASFİYECİ REVİZYONİZMİN GARABET İFADELERİ VE PROLETERYA DİKTATÖRLÜĞÜ

featured
service

ALİ GEÇGEL

Garabet tasfiyeci revizyonizmin şu ifadelerine karşın hala devrimci saflarda ” komünist” görülmesi, bu günki devrimci saflarda yaşanan teorik seviyenin geldiği aşamanın bir göstergesi değilmidir?

” proleterya diktatörlüğü yerine, proleterya ve emekçilerin demokrasisi”( III kongere belgeleri. Sf. 119)

Oysa Lenin in Marks tan aktardığı şu sözler çok açık değilmi:

” Kapitalist ve komünist toplum arasında – diye devam ediyor Marx- birinin diğerine devrimci dönüşümü yatar. Bu döneme bir de politik geçiş dönemi tekabül ederki, ONUN DEVLETİ, PROLETERYANIN DEVRİMCİ DİKTATÖRLÜĞÜNDEN BAŞKA BİR ŞEY OLAMAZ”!!! ( Lenin. C.7. Sf. 92. İnter yy)

Demekki; kapitalizmden komünizme geçişin bir tek yolu varmış proleterya diktatörlüğü !!! Peki proleterya neden proleterya diktatörlüğüne gereksinim duyar? Onuda emperyalizm ve proleter devrimleri çağının Marx’ sı komünizmin kurucularından Lenine soralım :

” Proleterya devlet erkine, merkezileşmiş bir iktidar örgütüne, BİR ŞİDDET ÖRGÜTÜNE, gerek sömürücülerin direnişini bastırmak için, gereksede sosyalist ekonomiyi ” işler hale getirmek” üzere nüfusun muazzam kitlesini, köylülüğü, küçük – burjuvaziyi, yarı proleterleri yönetmek için gereksinim duyar.( Lenin . C. 7 . Sf.37. abç. İnter yy)

Tasfiyeci Revizyonizmin başka bir garabet ifadesi de proleterya diktatörlüğünün yerine” proleterya ve emekçiler demokrasisini” koyması dır. Proleterya ve emekçilerin çıkarı bir ve aynı olmadığı gibi, birinin önderliği, diğerinin önderliğini geçersiz kılar. Öte yandan sosyalizm sınıflı toplumdur, her sınıflı toplumda, devlet bir sınıfın diğer sınıfı ezme aracıdır. Sınıflar var olduğu sürece devlet vardır, devlet var olduğu sürece demokrasiden bahsedilmez!.. onun için proleterya diktatörlüğüne “işçilerin emekçilerin demokrasisi” denmez. Lenin bunu çok açık yazar:

” PROLETERYA POLİTİK EGEMENLİĞİNİ, ONUN DİKTATÖRLÜĞÜNÜ HİÇ KİMSEYLE PAYLAŞMAZ”!!!( Lenin. C. 7. abç. Sf.36. İnter yy.)

Tasfiyeci revizyonistlerin bir başka garabet ifadeleride : …”parti ve devlet, kendisini hiç bir hukukla sınırlı olmadığı bir imparatorluk erki gibi ele almaz”…( III. kongere belgeleri. Sf.110.)

İnsanın aklına Engels in şu sözleri geliyor; “Bu baylar hiç devim gördülermi acaba” ?!!

…” Bir devrim , hiç kuşkusuz, olabilecek en oteriter şeydir, NÜFUSUN BİR KESMİNİN İRADESİNİ DİĞER KESİME TÜFEK, SÜNGÜ VE TOPLARLA DAYATTIĞI BİR EYLEMDİR, bunların hepsi pek oteriter araçlardır ve ZAFER KAZANAN PARTİ EGEMENLİĞİNİ SİLAHLARININ GERİCİLERDE UYANDIRDIĞI KORKUYLA SAVUNMAK ZORUNDADIR……( Aktaran: Lenin. C. 7. Sf. 71.abç. inter yy.)

İşte bu çıtkırıldım, tasfiyeci küçük – burjuva revizyonistlerin, Proleterya diktatörlüğünü budama heveslerine karşın Leninin şu sözleri , onların suratlarına kazak kırbacı gibi şaklıyor:

” PROLETERYA DİKTATÖRLÜĞÜ HİÇ BİR YASAYA BAĞLI OLAMAZ” !!!( Lenin. C. 7. Sf. 136. İnter yy.)

” Sosyalizmi, sosyalist baylar onu bize tabakta hazır sunacaklarmış gibi düşünmemek gerekir. Böyle olmayacaktır diyen Lenin : TARİHTE SINIF MÜCADELESİNİN TEK BİR SORUNU BİLE ŞİDDETTEN BAŞKA BİR YOLLA ÇÖZÜLMEMİŞTİR…….. der. ( age.abç. Sf.283)

Uzun alıntısını sürdüren Lenin o günki tasfiyeci revizyonistler için söylediklerinin, bu günki tasfiyeci revizyonistlere ne kadar uyduğuna siz karar verin:

…….” Ve bilinçli yada bilinçsiz olarak BURJUVAZİNİN SAFINDA DURAN ya da birden bire bu işitilmemiş şiddeteki sınıf mücadelesini gördüğünde SIZLANMAYA BAŞLAYAN,TÜM İLKELERİNİ UNUTAN ve bizden imkansızı , biz sosyalistlerin sömürücülere karşı mücadele etmeden, ONLARIN DİRENİŞİNİ EZMEDEN TAM ZAFER KAZANMAMIZI talep edecek kadar burjuvazi tarafından sindirilmiş ve egemenliği ile ezilmiş kişilerin yaygarası bizi biraz olsun bile şaşırtmıyor( Lenin C.7. abç. Aynı yerde. İnter yy)

Daha bir zamanlar RSDİP içinde beraberken, sınıf savaşının keskinleşmesi ile beyazlarla beraber olan menşeviklere ,Leninin; “sizi kurşuna dizeceğiz” dediğini, proleterya diktatörlüğünün sadece şiddet olmadığını vs.vs. bir dizi şeyi yazmadığımı itiraf etmeliyim. Alıntıları bile kısaltarak vermek zorunda kaldık, yer darlığı nedeniyle. Yinede ” hiç bir şey olmamaktansa, bir şey olmaya ” çalıştık….

Bir bir veya daha fazla kişi görseli olabilir
TASFİYECİ REVİZYONİZMİN GARABET İFADELERİ VE PROLETERYA DİKTATÖRLÜĞÜ
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin