TDİ: Her kesimi tutsakların dışarıdaki sesi olmaya, mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz!

featured
service

Haber Merkezi: Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi, (TDİ) 19 Aralık’a kadar sürecek olan kampanya sürecinde, infazı yakılan ve hasta olan tutsaklar için alanlarda olacaklarını belirterek, dayanışma çağrısı yaptı. 

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ), polisin engelleme çabasına rağmen, hapishanelerdeki hasta tutsakların tahliye edilmesi ve infaz yakmalara son verilmesine ilişkin Bakırköy Hapishanesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

“İnfaz yakmalara son. Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” pankartının açıldığı açıklamada, sık sık, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” ve “Devrimci irade teslim alınamaz” sloganları atıldı. 

TDİ adına yapılan açıklamayı Ertan Çıta okudu. Çıta, pandemi sürecinde hapishanelerdeki hak ihlallerinin en üst boyuta çıktığını belirterek, tutsakların dışarıyla olan iletişim kanallarının kısıtlandığını söyledi. Çıta, “Tutsaklar üzerindeki tecrit hiç olmadığı kadar derinleştirildi” dedi. Son dönemde “iyi halli olmadığı” gerekçesiyle tutsakların infazlarının yakıldığına dikkati çeken Çıta, tahliyelerin hapishane yönetimlerinin “keyfi” kararlarına bırakıldığını vurguladı. Çıta, “Hapishanelerde her türlü baskı, tecrit, işkence ve kötü muamele uygulamalarını artıran devlet, infaz yakma politikasıyla açık ki içeri girenin dışarı çıkamadığı, hukukun hiçbir biçimde işlemediği bir düzeni hakim kılmaya çalışıyor” diye konuştu.   

Tutsakların mücadeleleri sonucu kazandığı birçok hakkın ellerinden alındığını ifade eden Çıta, işkence ve kötü muamelenin arttığını dile getirdi. Çıta, “Bu saldırılar ve keyfi uygulamalar bir yandan pandemi aracılığıyla meşrulaştırılmaya çalışılırken, bir yandan da bu durum sorgulanamaz kılındı. Devlet, tutsakların iradesini teslim almaya çalışıyor” ifadelerini kullandı. 

Çıta, infazı yakılan tutsakların durumuna değinerek, “Disiplin soruşturmaları ve infaz yakmalar artık sudan bahanelerin birer gerekçesi olarak tutsaklar üzerinde birer cezalandırma aracına dönüştü. Şu an 60’ın üzerinde tutsak tahliyesi geldiği halde infazı yakılarak tahliye edilmedi.”

Pandemi sürecinde hasta tutsakların yaşadıkları hak ihlallerinin arttığını belirten Çıta, “Doğru ve sağlıklı bir yöntemle yürütülemeyen pandeminin tüm faturası içerdeki tutsakların canı ve sağlığıyla ödeniyor. Hasta tutsakların tahliyeleri ya hastane ya Adli Tıp Kurumu (ATK) ya da savcılık engeline takılıyor. Hastanelerden tutsakların onca zorlukla alabildikleri raporlar çoğu zaman siyasi tutumla karar veren ATK tarafından kabul edilmiyor. Kabul edilse ve ATK raporu alınabilse dahi bu raporla verilmesi gereken tahliye kararı ‘toplum güvenliği bakımından tehlike’ bahanesiyle uygulanmayabiliyor. Son 6 yılda ‘veda’ hakkı bile tanınmayan en az 103 tutsak hapishanede yaşamını yitirdi. ‘Toplum güvenliği’ bahanesiyle tutsakların canlarının ‘tehlikede’ olduğu ortadadır” şeklinde konuştu. 

İnfaz yakmalar ve hasta tutsakların durumuna dikkat çeken Çıta, mücadelelerini sürdüreceklerinin altını çizdi. 19 Aralık’a kadar alanlarda “infaz yakmalara son”, “hasta tutsaklar serbest bırakılsın” diyeceklerini kaydetti. 

Çıta, “Tutsakların tecrit duvarlarının arkasına gömülmesine ve tüm yaşamın hücreleştirilmesine izin vermeyeceğiz. Hapishanelerdeki baskı, saldırı ve işkenceye karşı toplumun her kesimini içerideki tutsakların dışarıdaki sesi olmaya, mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz” dedi. 

TDİ: Her kesimi tutsakların dışarıdaki sesi olmaya, mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin