Teknoloji hayatımızı nasıl değiştiriyor?

featured
service
Lumen
(Fotoğraf: Lumen)

José Luis Parra tarafından

Hiç şüphesiz 2020, toplumun derin ve hızlandırılmış değişimler yaşadığı yıl olarak hatırlanacaktır. Pandemi öncesinde iş süreçlerinin dijitalleşmesi ve işgücü piyasası giderek ilerliyordu; ancak, uzaktan çalışmanın aniden benimsenmesi, yeni sanallaştırma çözümlerinin ortaya çıkması ve siber güvenlikte daha sofistike araçlarla durum radikal bir şekilde değişti.

Şili’deki Lumen’in Ticari Direktörü David Iacobucci’ye göre, yeni teknolojik trendlerin önce iş ortamlarına nüfuz etmesi ve daha sonra ve biraz gecikmeyle konut sektöründe bunu yapmaları beklenen bir davranış.

Iacobucci, “Bu vesileyle, esas olarak uzaktan çalışmaya geçiş nedeniyle, telekomünikasyon altyapı sağlayıcıları, çalışma, çalışma veya tıbbi konsültasyon yürütme gibi elektronik olarak yürütülen faaliyetlerin mevcut en yüksek standarda sahip olmasını sağlamak için konut kullanıcılarına gerekli desteği sağlamak zorunda kaldı” diye ekliyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), tam da uzaktan çalışma konusunda, 2020’nin ikinci çeyreğinde yaklaşık 23 milyon insanın, yani pandemi öncesi %3’ten daha azına karşılık, çalışanların %20 ila %30’u arasında bir oranda uzaktan çalışma dinamiklerine göç ettiğini tahmin etmektedir[1].

Lumen yöneticisinin belirttiği gibi, iyi bir bağlantıya olan talepteki bu artış, internete bağlı daha fazla sayıda cihazla doğrudan ilişkili olan konut ağlarının güçlendirilmesi anlamına geliyordu. Fundación Telefónica Movistar tarafından yürütülen Latin Amerika’daki 2020 – 2021 Dijital Toplum raporundan alınan rakamlara göre, 2017’de 400 milyondan 2023’e kadar 1.000 milyonun üzerine çıkacak[2].

“Bağlantıdaki ilerlemeler, BT teknolojilerinin hanehalkları tarafından hızla benimsenmesini sağladı. IDC, 2025 yılına kadar 79,4 Zettabayt (ZB) veri üreten 41,6 milyar bağlı BT cihazı (makineler, sensörler ve kameralar dahil) olacağını tahmin ediyor[3]. Artık sadece fabrikalardaki veya endüstrilerdeki sofistike robotik ekipmanlardan değil, aynı zamanda herkesin kullanabileceği elektrikli süpürgeler ve cihazlardan da bahsediyoruz” diyor Lumen yöneticisi..

Bununla birlikte, ağdaki temas noktalarının sayısı arttıkça, güvenlik ihlaline maruz kalma şansı da artar. Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) yıllık siber güvenlik raporuna[4] göre, pandeminin yol açtığı dijitalleşmenin hızlanan hızı, siber suçlar için rekor bir yıla yol açtı. Buna karşılık, danışmanlık firması Gartner, bilgi güvenliği ve risk yönetimine yapılan yatırımın 2022’de dünya çapında 172 milyar ABD doları olacağını tahmin ediyor.

Lumen’in Ticari Direktörü için, “dağıtım platformları ve hizmetleri, iletişim ve video görüşmeleri, ödeme süreçlerindeki aracılar, kullanıcıların güvenilir ortamlarda çalışmasını sağlamak için siber güvenlik seviyelerini iyileştirmeye yatırım yapmalıdır. Bu, bankacılık gibi son derece hassas endüstriler tarafından işgal edilen sofistike veri şifreleme sistemlerini günümüz tüketicilerinin günlük yaşamlarına getirmek anlamına geliyor. “

Ancak sadece iş, iş dünyası ve sağlık dünyasında teknolojinin etkilerini görmeye devam edecek, bu alanda elde edilen tüm ilerlemelerin biyoloji ve iş zekası gibi alanları birleştirerek yeni yollar açması bekleniyor. Iacobucci, “Önümüzdeki birkaç yıl içinde hayatımızda büyük değişiklikler görme yolundayız” diye sonlandırıyor.

[1] https://www.ilo.org/americas/publicaciones/WCMS_811301/lang–es/index.htm
[2] https://www.fundaciontelefonica.com/cultura-digital/publicaciones/sociedad-digital-en-latinoamerica-2020-2021/738/#close
[3] https://www.idc.com/tracker/showproductinfo.jsp?containerId=IDC_P29475
[4] https://www3.weforum.org/docs/WEF_Global_Cybersecurity_Outlook_2022.pdf

Teknoloji hayatımızı nasıl değiştiriyor?

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin