1. Haberler
  2. EKONOMİ
  3. Türkiye, gıda krizi riski taşıyan 11 ülke arasında

Türkiye, gıda krizi riski taşıyan 11 ülke arasında

featured
service


Haber Merkezi: Sigorta şirketi Alianz’ın hazırladığı raporuna göre Türkiye gıda krizinde en riskli 11 ülke arasında yer alıyor.

Sigorta şirketi Allianz, Rusya-Ukrayna savaşı sonrası tüm dünyayı etkileyen gıda krizinde her ülkenin ne seviyede risk taşıdığını ortaya koyan bir rapor hazırladı.

Türkiye’nin gıdada yıllık fiyat artışının 2021’de yüzde 74 olduğu belirtilen raporda bunun ise harcanabilir geliri yüzde 19 azalttığı ifade edildi. Raporda, gıda fiyatlarındaki mevcut trendin sürmesi halinde bu gıda enflasyonunun Türkiye’de satın alma gücünde yüzde 100’ün üzerinde kayıp anlamına geleceği belirtildi.

TÜRKİYE’NİN RAKİBİ LÜBNAN

Sözcü’nün rapordan yaptığı aktarımlara göre raporda Türkiye’nin birinci olduğu gıda enflasyonunda dünyada en yakın rakibinin Lübnan olduğu belirtildi. Rapora göre Türkiye’de gıda harcamaları toplam harcamalar içinde yüzde 25 pay alıyor. Raporda gıda enflasyonundaki her yüzde 1’lik artışın, harcanabilir reel geliri 0.81 azalttığı belirtildi. Raporda Cezayir, Bosna Hersek, Mısır, Ürdün, Lübnan, Nijerya, Pakistan, Filipinler, Siri Lanka, Tunus ve Türkiye’nin gıda krizinde en riskli ülkeler olduğu ve bu ülkelerde sosyal huzursuzluk riskinin ciddi seviyede yükseldiği ifade edildi. 

Tarım ürünleri üretici fiyat endeksinde nisan ayında görülen üç hane, mayısta da devam etti. Endeks yıllık yüzde 154.97, aylık yüzde 16.18 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2022 Mayıs’a ilişkin Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım-ÜFE) verilerini açıkladı. Ana gruplarda bir önceki aya göre tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 4.38, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 14.88 ve çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 59.15 artış gerçekleşti. Yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, yüzde 273.94 ile lifli bitkiler ve yüzde 230.22 ile sebze ve kavun-karpuz, kök ve yumrular oldu. Aylık artışın yüksek olduğu alt grup ise yüzde 18.28 ile canlı sığırlar (manda dahil), bunlardan elde edilen işlenmemiş süt oldu.

‘İKTİDAR ADIM ATMADI’

Raporda, “En riskli 11 ülke net gıda ithalatçısı. İçlerinde sadece Mısır ve Bosna Hersek, halkının gıda fiyat şoklarından daha az etkilenmesi için politikalar hayata geçirdi” ifadesi kullanıldı. Raporda Türkiye’de gıda zamlarına karşı tüketiciye yönelik ne vergi, ne sosyal koruma, ne piyasaya yönelik hiçbir adım atılmadığı ortaya konuldu.

Türkiye, gıda krizi riski taşıyan 11 ülke arasında

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin