1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. Turnaway Çalışması – üreme özgürlüğü reddedildiğinde

Turnaway Çalışması – üreme özgürlüğü reddedildiğinde

featured
service

SCOTUS’un Dobbs’un Roe’yu deviren kararını vermesinden, kürtaja erişim hakkının federal garantisini sona erdirmesinden ve eyaletlerin kürtajı tamamen yasaklamasına izin vermesinden bu yana zaten yıkıcı bir serpinti yaşandı. Zorla hamilelik, hayati tıbbi bakımın engellenmesi ve üreme haklarının kriminalize edilmesi hikayelerini duymak uzun sürmedi. Anne ölümlerinin hikayeleri kesinlikle gelecek.

Seçim yanlısı bir devlette yaşayan veya seyahat edecek kaynaklara sahip olan hamile insanlar hamileliği sonlandırabilecektir. Hala bu üreme özgürlüğüne sahip olacaklar. Peki ya kısıtlı kürtaj erişimi nedeniyle doğum yapmak zorunda kalan hamile insanlar? Yoksulluk, ırkçılık, cinsiyet fobisi veya kadın düşmanlığı nedeniyle zaten ezilmiş olan onlar için gelecek nasıl olacak?

Çok uzak olmayan bir geleceğe açılan bir pencere, kürtaj yaptıran kadınların uzun vadeli sağlığını ve refahını inceleyen Kaliforniya-San Francisco Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen uzunlamasına bir çalışma olan Turnaway Çalışması’ndan geliyor.

Çalışma, aşırı sağcı Hristiyan grupların kürtaj yaptırmanın uzun vadeli duygusal travmaya yol açtığı yönündeki anekdot iddialarını cevaplamak için veri eksikliğine yanıt olarak oluşturuldu. Araştırmacılar, 2016 yılında sona eren 10 yıllık bir süre boyunca 1000 kadını takip ettiler. Katılımcılar ya kürtaj yaptırdılar ya da tıbbi veya eyalet kısıtlamalarına göre hamileliklerinde çok uzakta oldukları için geri çevrildiler.

Araştırmacılar, kürtajın veya – eğer geri çevrilirlerse – doğumun yaşamları üzerindeki etkisini belirlemek için beş yıllık bir süre boyunca katılımcılarla görüştüler.

Turnaway Çalışması, kürtajın hamileliği sonlandırmayı seçen herkes için üzücü bir yaşam olayı olduğu yönündeki hakim teoriyi çürüttü; Çalışmada kürtaj yaptıran kadınların% 95’i bunun doğru karar olduğunu söyledi. Bu, beş yıllık süre boyunca değişmedi. Bu katılımcılar, aşırı sağcı bağnazların iddiasını çürüten ortalamadan daha yüksek bir kaygı, depresyon veya intihar derecesi yaşamadılar.

Çalışma araştırmacılarının vardığı sonuç, kadınların kürtaj olmalarına izin vermemenin, açıkça onların seçimi olduğunda, yaşamları ve ailelerinin yaşamları üzerinde geniş kapsamlı, uzun vadeli, bazen yıkıcı etkileri olduğuydu.

“Geri çevrilen” kadınların yoksulluk içinde yaşama olasılıkları dört kat daha fazlaydı ve daha fazla kaygı belirtisi ve düşük benlik saygısı bildirdiler. Doğrudan hamilelikle ilgili ciddi sağlık komplikasyonlarının daha fazla örneği vardı. Bu komplikasyonlar yüksek tansiyon ve kronik ağrıdan eklampsiye (doğum sırasında veya kısa bir süre sonra nöbetler) ve hatta anne ölümüne kadar uzanıyordu.

Turnaway araştırmasına göre, kürtaj reddedilen kadınların gelecek için herhangi bir umut verici plana sahip olma olasılıkları daha düşüktü ve istismarcı bir partnerle kalma olasılıkları daha yüksekti.

Bu son bulgu, cinayetin hamile kadınlar arasında zaten önde gelen ölüm nedeni olduğu göz önüne alındığında özellikle rahatsız edicidir. Ekim 2021 tarihli “Obstetrik ve Jinekoloji” de yapılan bir araştırmaya göre, ABD’deki hamile kadınlar, hamilelikle ilgili nedenlerden öldüklerinden daha sık cinayetle ölüyor ve sıklıkla bir partner tarafından öldürülüyor. Ölüm sertifikalarını kullanan araştırmacılar, ABD’deki cinayetleri ve hamilelikle ilgili ölümleri ilk kez karşılaştırarak korkunç istatistiği keşfettiler.

ABD’de anne ölümleri 1990’lardan beri artmaktadır. Bu ölüm oranı, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin anne ölüm istatistiklerinde cinayeti saymadığı göz önüne alındığında, istatistiklerin gösterdiğinden kesinlikle daha yüksektir. 

Turnaway Çalışması’nın sonuçları, daha fazla yaşam ve gelecek ezilmeden önce, üreme haklarını yeniden kazanmak ve güvence altına almak için şimdi cesur bir eylemin gerekliliğinin altını çiziyor.

Kaynak:ansirh.org … jezebel.com

Turnaway Çalışması – üreme özgürlüğü reddedildiğinde
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin