1. Haberler
  2. HABER ARŞİVİ3
  3. Tutsak gazeteci Ziya Ataman’a çıplak arama dayatması 

Tutsak gazeteci Ziya Ataman’a çıplak arama dayatması 

featured
service

Haber Merkezi: Tutuklu gazeteci Ziya Ataman, sürgün edildiği Dumlu 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde çıplak aramaya maruz bırakıldığını ve tek kişilik hücreye konulduğunu belirtti.

Van Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nden 7 Ağustos’ta Erzurum Dumlu 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’ne sevk edilen gazeteci Ziya Ataman, hapishane girişinde çıplak aramaya maruz kaldığını belirtti.

Mezopotamya Ajansı’ndan Cengiz Özbasar’ın haberine göre, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Ziya Ataman, gönderdiği mektupla sevk sırasında ve götürüldüğü cezaevinde yaşadığı hak ihlallerini anlattı.

ÇIPLAK ARAMA

Sevk edildiği hapishanede çıplak aramaya maruz kaldığını aktaran Ataman, sonrasında tek kişilik hücreye konulduğunu kaydetti. Ataman, “Uzun yolculukta bir rahatsızlık yaşar mısın?’ sorusuna ‘evet’ dememe rağmen hücre tipi ring ile sürgüne yolladılar. Sürgün diyorum, çünkü geldiğim yer aileme daha da uzak oldu. Ailemi daha da uzaklaştırdılar bana… İki hafta oldu, halen kendime gelmiş değilim… Buraya adımımı atmamla çıplak aramaya maruz kaldım” diye kaydetti. 

TEK KİŞİLİK HÜCRE

Ataman, mektubunun devamında şunları belirtti: “Tek başımayım. Hücre cezam ya da ağırlaştırılmış bir hüküm yok. Ama yine de tekli sistemli bir cezaevine getirildim. Avlusu yok. Günde bir buçuk saat havalandırmam var. Diğer zamanım ise hep daracık mekanda. Avlu kapının önünde olsa yine iyi olurdu. Labirenti andıran koridorları aşmak için ayakkabıyı kaç defa çıkartmak ve elimizle silkelememiz isteniyor. Tek başına çıkmayı kabul etmediğim için epeydir bir buçuk saatlik havalandırmayı kabul görmüyordum. Ve bugün, güneşi gördüm… 

Tutsak gazeteci Ziya Ataman’a çıplak arama dayatması 
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin