1. Haberler
  2. HABER ARŞİVİ3
  3. Tutsak yakınları ATK önünden seslendi: Hasta tutsaklara özgürlük! 

Tutsak yakınları ATK önünden seslendi: Hasta tutsaklara özgürlük! 

featured
service

Haber Merkezi: Diyarbakır’da ATK önünde bir araya gelen aileler, hasta ve infazı yakılan yakınlarının özgürlüğünü istedi. 

Diyarbakır’da hasta ve infazı yakılan tutukluların serbest bırakılması talebiyle başlatılan Adalet Nöbeti eylemi 247’nci gününde. Tutuklu yakınları, bugün Adli Tıp Kurumu (ATK) önünde bir araya geldi. Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Tutuklu Hükümlü Aileler ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAY DER), Diyarbakır 78’ler Derneği, Halkların Demokratik Partisi (HDP),  Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyeleri de açıklamaya katıldı.  

‘ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN’

Eylemde konuşan tutuklu yakını İnci Güler, aylardır süren eylemlerine rağmen yetkililerin taleplerine dönük herhangi bir adım atmadığını söyledi. Güler, “Eğer kanunlar uygulansaydı, şuan hasta tutsaklar içeride olmazdı. Herkesin elini vicdanına koymasını istiyorum. Şuan herkesin yüreğinin karşımızda taşlaşmış olduğunu görüyorum. Herkesin tutsaklara sahip çıkması gerekiyor. Bu düşmanlık neden? Şuan cezaevlerinde tutsaklar hastaneye gitme talebinde bile bulunamıyorlar. Çünkü daha sonra onları tekli hücrelere alıyorlar. Ne olursa olsun bu hak ihlallerini kabul etmeyeceğiz” diye konuştu. 

Güler, siyasi partilere de şu çağrıda bulundu: “Meclis’te çıkan kanunlar sizin imzalarınız ile çıkıyor. Şunu çok iyi bilsinler; Yaşamın temelini oluşturan adalettir. Benim kardeşim cezaevinde ve ağır hasta tutsak listesindedir. İnsanım diyen herkesin bu duruma ses çıkarması gerekiyor.”

Açıklama, “Bijî berxwedana zindanan” ve “Hak, hukuk, adalet” sloganlarıyla son buldu.(MA) 

Tutsak yakınları ATK önünden seslendi: Hasta tutsaklara özgürlük! 
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin