1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. Tutuklu sayısı 29’a yükseldi

Tutuklu sayısı 29’a yükseldi

featured
service


Haber Merkezi: Tekirdağ’da 3 Haziran’da ev baskınlarıyla gözaltına alınan 29 siyasetçi tutuklanırken, 8 kişi de serbest bırakıldı.

Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma bahanesiyle Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) merkez, il ve ilçe yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 39 siyasetçi 3 Haziran günü gözaltına alındı. Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen siyasetçilerden 29’u üç gün süren adliye ifadelerinin ardından tutuklandı.

Gizlilik kararı nedeniyle gözaltına alınanlar ve avukatlar gözaltı gerekçesini öğrenemezken, polis ve savcılık ifadelerinde sorulan sorulardan HDK’nin kuruluşunun tutuklamaya gerekçe yapıldığı ortaya çıktı.

Polisin, siyasetçilere “HDK kuruluşunda yer aldın mı?”, “HDK PKK lideri Abdullah Öcalan’ın talimatıyla mı kuruldu” ve Ertuğrul Kürkçü’nün kongre sırasında “HDK’yi kurana selam olsun!” şeklinde ifadeleri yer alan görüntüler ile HDK’nin kuruluş nedeni ve amacını sorduğu öğrenildi. 8 Haziran günü adliyeye sevk edilen 15 siyasetçiden aralarında HDP MYK üyesi Emin Orhan’ın da bulunduğu 9 kişi tutuklanırken, 9 Haziran günü 10, dün de 10 kişi tutuklandı.

Tutuklama gerekçesinin “Örgüte üye olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” olduğu öğrenildi.

Dün savcılıkta ifade işlemleri tamamlanan Kenan Yıldız, Arif İsmet Yılmaz, Yakup Aslan, Kerem Tosun, Fisun İşçan, Melahat Çelik, Ercan Ogeday, Alev Ateş, Ceren Karaca tutuklanırken, Feyyaz Şahin, Gülşah Gümüş ile Ayşegül Tok serbest bırakıldı.

3 Haziran’da gözaltına alınan ve tutuklanan 29 siyasetçi arasında yüzde 98 engelli ve oksijen tüpü ile yaşamını sürdüren Sadi Özdemir ve kanser hastası Saadet Fırat Bingöl de bulunuyor.

Tutuklu sayısı 29’a yükseldi
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin