Twitter’a yeni dünya düzeni operasyonu

 Avrupa Birliği’nin esasını teşkil eden üç bileşen (Avrupa Komisyonu, Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlementosu) teknoloji dünyasını tam kontrol altına alacak düzenlemeler için mutabakat sağladığı bir anda Twitter’ın Elon Musk’ın 46,5 finansman getirisi ile 44 milyon dolar fatura kesmeye olumlu yanıt vermesi dijital yaşamı sallayan son haber oldu.

Hatta o kadar çok ses getirdi ki AB’nin dijital  hizmetler(DSA)yasasının, büyük teknoloji şirketlerine dizginleme getireceği kurallardaki değişikliklerin aynı zamanda kitle manüpülasyonuna dijital ortamın olanaklarıyla kısmen direnme araçları olan bağımsız alternatif yada halk haberciliği vb türden sistem dışı muhalefetin nefes borularınıda keseceği dikkate alınırsa bu konu gölgede kaldı denilebilir. Yasa dışı içerikle mücadele, Hedefli reklamlar, “Aracılık bahanesi”nin ortadan kaldırılması, Medya çoğulculuğu ve ifade özgürlüğü, Algoritma şeffaflığı, Ana dilinde içerik denetimi, Kullanım koşulları, Doğrudan denetim, Acil durum kanalları, Caydırıcı cezalar gibi temel kalemlerde ki değişikliklerin içerik raporu yayınlandığında adımları atılan ‘yeni’ toplumsal düzenin sanal sınırlarıda belirginleşmiş olacak. Bu birbirinden bağımsız gibi görünen gürültülü satışla dijital düzenlemede nisbeten sessiz geçiş dikkat çekiçi bir zamanlamaydı.

Büyük medya devlerinin yeni dijital yasa düzenlemesi ile AB de temsilci bulundurması zorunluluğu ve beklenen kurallar manzumesinin kısıtlayıcılığı(!) endişesi twitter’in satışa evetini kolaylaştıran baskı unsuru olduğunu düşünmek için haklı nedenler var. Aynı kısıtlayıcı koşullarda Elon Musk’lı twitter’in bu zamanlama ile el değiştirmesini tesadüfle açıklamak sistemden birşey anlamamaktır.

Önceki İçerikEnerjiSa işçileri İstanbul yürüyüşü devam ediyor
Sonraki İçerikMali’de katliam: Mali Ordusu ve iddia edilen Rus savaşçılar tarafından 300 sivil öldürüldü