1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. Ukrayna krizi: ABD’nin Rus gazı ve Avrupa’ya karşı savaşı

Ukrayna krizi: ABD’nin Rus gazı ve Avrupa’ya karşı savaşı

featured
service

Macron’un Rusya ve Ukrayna misyonu, Cumhurbaşkanı French’in Ukrayna kriziyle ilgili iddia edilen bir fayda hakkındaki iddialarına ve ardından yaptığı açıklamalara rağmen hiçbir amaca hizmet etmedi. Almanya gerginliği yatıştırmak için ne de çok şey yapabilir: Washington’a rapor vermeye çağrılan Olaf Sholz, Almanya’sı Washington’un çağırdığı Rusya karşıtı haçlı seferini yeniden hesaplamaya devam etmesine rağmen itaatkar bir oyuncak asker gibi tetikte durdu.

Mesele şu ki, Avrupa uzun zaman önce önceki otoritesini kaybetti, öyle ki, ulusların kaderine karar veren yüksek jeopolitik söz konusu olduğunda artık kendi topraklarında bile hiçbir gücü yok.

SSCB-ABD anlaşmasının kısıtlamaları göz önüne alındığında, Yalta’dan sonra tam bir manevra özgürlüğüne sahip olmadığından değil, savaş sonrası dönemde, bitmek bilmeyen savaşlar sırasında Avrupa ülkeleri Washington’un çılgın küresel kontrol dürtülerini (son delilik, Suriye rejimi değişikliğine trajik uyum) desteklediğinde giderek azalan geniş özgürlük marjlarından yararlandı.

Şimdi, manevra marjlarını tükettikten sonra, en fazla Eski Kıta ülkeleri bir Amerikan fraksiyonunu çıkarlarıyla daha uyumlu bir şekilde destekleyebilir, ancak Ukrayna örneğinde avizesi yoktur, çünkü Rusya kuklalarla değil ustayla uğraşmak ister.

Bunun nedeni varoluşsal alanının tehlikede olmasıdır, çünkü sınırlarına yakın alan algılanır (tanınmış bir ABD’li politikacı olan Pat Buchanan’ın yazdığı gibi, Rusya kendi Monroe doktrinini Amerikan doktrini üzerinde uygular).

Matt Lee’nin ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü zavallı Ned Price’ın basın toplantısındaki konuşması, Associated Press muhabirinin sorularıyla kelimenin tam anlamıyla paramparça oldu (gazetecilik hala var …).

Konferansta zavallı Price, ABD istihbaratının Rusya’nın “kriz aktörlerinin” Donbass’a yönelik bir Ukrayna saldırısını simüle ettiği görüntülerle sahte bir bayrak operasyonu oluşturmayı düşündüğüne dair kanıtları olduğunu söyledi.

Zavallı Price, Associated Press’te (en yetkili Amerikan haber ajansı) yürürlükte olan bir muhabirin ve Lee gibi uzun süredir muhabirin, iddialarının kanıtlarını görmesini isteyeceğini asla hayal edemezdi, bu yüzden kanıtların kendi ifadeleri olduğunu açıklamak için hokkabazlık yapmaya çalıştı.

Konuyla dalga geçilen zavallı Price, belki de hipotez ettiği muhatabına memnun olmayan, bunun yerine bunun bir format sorunu değil, içerik olduğunu ve içeriğin onun ifadeleri olamayacağını söyleyen formata koymaya çalıştı. Birçok makaleden çok daha öğretici, atıfta bulunduğumuz, görülecek bir şaka alışverişi.

Bu nedenle, Ukrayna krizi üzerine, İngiliz Dışişleri Bakanı’nın da Rusya’ya, Almanya ve Fransa arasında bir manevra alanı çizmek amacıyla, başkalarının diplomatik girişimlerine bariz bir zarar vermek amacıyla, Rusların kendilerini savaş ve barış olasılıklarına güvenmediklerini iyi bilen farklı muhataplarla konuşurken bulmaları dışında, çok az yenisi vardı. ama güçler arasındaki bilek güreşlerini kullanarak kendileri için bir şeyler kapmaya çalışırlar.

Genellikle İtalyan derin devletinin sesi olan Dagospia’nın bile (seyreltilmiş, sızmış ve hamur halinde olmasına rağmen hala var olmasına rağmen), ukrayna geriliminin sadece Biden’a dış bir tehlike yaratmaya ve böylece kamuoyunun dikkatini Kasım ayındaki ara seçimler göz önüne alınarak yönetiminin başarısızlıklarından uzaklaştırmaya hizmet ettiğinin söylendiği bir makale yayınladı. Demokratların fiyaskoyu göze aldığı.

Dagospia’dan bildiriyoruz: “Bu yüzden Biden, oy toplamak için gazetecilerin küfürlü sözlerini bile çekse, Amerikan seçmenine Rusya ve enflasyonla savaşan Rambo olarak görünmelidir. Cia’i saçma-haberleri yaymak için harekete geçmesi tesadüf değildir ve bunu yetkili ‘New York Times’ aracılığıyla yapar, örneğin: Putin, Kiev’i en fazla 72 saat içinde alabilen silahlı kuvvetlerinin yüzde 70’ini doğu Ukrayna sınırına konuşlandırdı, işgal 50 bine kadar sivilin ölümüne ve 5 milyon mülteciye neden olacak. Ve bize kalem bırakan iki kavgacı arasında İtalya’dan başlayarak Avrupa var …”

Bu kriz, aslında, abd’nin yıllardır karşı çıktığı Kuzey Akım 2’nin çalışmalarının sonunda, hiç de nedensel olmayan bir zamanlamayla tetiklendi.

Ukrayna çekişmesi, Belki de Rusya’yı Almanya’ya, yani Avrupa’ya bağlayan, Eski Kıta’nın enerji arzını bir çıkmaza sokup tüm malların fiyatlarında keskin bir artışı tetikleyen doğalgaz boru hattını belki de sonsuza kadar engelledi, çünkü enerji maliyetinin tüm üretimde, tüm ürünlerde, tüm ticarette ve tüm tüketimde yansımaları var.

Kaynak:Piccolenote

Ukrayna krizi: ABD’nin Rus gazı ve Avrupa’ya karşı savaşı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin