Ukrayna, silah ve güvenlik: Rus-Amerikan görüşmeleri 10 Ocak’ta görünüyor

featured
service

sembolik foto

Washington ve Moskova, Rusya’nın Batı’nın sınırları üzerindeki nüfuzunu sınırlama taleplerini de içeren görüşmelerde 10 Ocak’ta Ukrayna ve Avrupa’da güvenlik konulu görüşmeler yapma konusunda anlaştılar.

ABD ve NATO’ya sunulan taslak anlaşmalarda formüle edilen Rus taleplerinin başında, Atlantik İttifakı’nın gelecekteki herhangi bir genişlemesinin yanı sıra Rusya’nın nüfuz alanı olarak gördüğü tüm askeri işbirliğinin yasaklanması yer alıyor.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov Salı günü Tass haber ajansına verdiği demeçte, “10 Ocak’ ın Cenevre’ de yapılması planlanan Rus- Amerikan ikili istişarelerinin ana günü olacağını” belirterek, “tek bir günde” anlaşma sağlanamayacağına inandığını söyledi.

Kısa bir süre önce, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü AFP’ye verdiği demeçte, 10’uncu müzakerelerin 12 Ocak’ta nato-Rusya toplantısıyla takip edileceğini söyledi.

Son olarak, bu kaynağa göre, 13 Ocak’ta, Soğuk Savaş sırasında Doğu-Batı diyaloğunı desteklemek için kurulan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİt) bünyesinde bir dizi görüşme planlanıyor.

– “Askeri” tehditler –

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü, “Görüşmek üzere masaya oturduğumuzda, Rusya endişelerini masaya koyabilecek ve biz de Rusya’nın faaliyetleri de dahil olmak üzere bizimkini masaya koyacağız.” diye de ekledi.

Bu müzakereler, Kiev ve Batılı müttefiklerinin Rusya’yı olası bir işgal beklentisiyle sınırına on binlerce asker yığıp atmakla suçlamasıyla, Ukrayna etrafındaki gerginliğin tırmanmasına izin vermelidir.

Moskova herhangi bir bellicose eğilimini reddediyor ve bunun yerine Ukrayna’yı siyasi ve askeri olarak destekleyen Batılıların “provokasyonlarının” hedefi olarak kendini gösteriyor.

Kremlin, başta NATO’nun başta Ukrayna olmak üzere eski SSCB’ye açılmama taahhüdü olmak üzere “güvenlik garantisi” talep ediyor.

Ryabkov, “Konuşulması gereken şey Rus tarafının sunduğu önerilerdir.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçen hafta, taleplerine dikkate alınmaması halinde “askeri ve teknik” tedbirlerle tehdit etti.

Batı yanlısı bir devrime tepki olarak, Rusya 2014 yılında Ukrayna topraklarının bir kısmını ilhak etti. Ayrıca, yaklaşık sekiz yıldır ülkenin doğusunun parçalanmasıyla devam eden çatışmalarda Rusya yanlısı ayrılıkçıların vaftiz babası olarak da kabul ediliyor.

10 Ocak’taki ikili görüşmeler, Başkanlar Joe Biden ve Vladimir Putin’in geçen Haziran ayında Cenevre’de yapacakları zirvede başlattıkları stratejik güvenlik diyaloğu kapsamında gerçekleştirilecek.

Adının gizli kalmasını isteyen üst düzey bir ABD’li yönetici yetkili, bu formatın esas olarak Soğuk Savaş sonrası nükleer silah kontrol anlaşmalarının yeniden müzakere edilmesine ayrılmış olmasına rağmen, görüşmelerin Rusya-Ukrayna sınırındaki durumu da ilgilendireceğini söyledi.

NATO ve AGİt ile yapılan görüşmelerde, son haftalarda gerginliğin tırmandığı Ukrayna üzerinde durulmalıdır.

– “Kabul edilemez” şeyler –

Diplomatik görüşmelerin genel olarak gizli niteliğini bozan bir hareketle, Rusya geçtiğimiz günlerde Ukrayna da dahil olmak üzere Atlantik İttifakı’nın genişlemesini önlemek ve Rusya’nın sınırları yakınlarındaki Batılı askeri faaliyetlere son vermek için iki taslak anlaşma sundu.

Washington bu belgeleri “tartışmaya hazır” olduğunu belirtirken, “Rusların kabul edilemez olduğunu bildiği bazı şeyleri” anladıklarını vurguladı.

Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rusya ile herhangi bir anlaşmanın Ukrayna’nın çıkarlarını dikkate alacağını söyledi.

“Müttefiklerimiz ve ortaklarımız hakkında hiçbir şey” “Ukrayna da dahil olmak üzere müttefiklerimiz ve ortaklarımız olmadan” müzakere edilmeyeceği konusunda ısrar etti.

Başbakan, “Başkan Biden’ın Ukrayna’ya yaklaşımı açık ve tutarlı olmuştur: (Atlantik) İttifakı’nı caydırıcılık ve diplomasi olmak üzere iki yönde bir araya getirmek.” dedi.

Her iki tarafta da 10 Ocak müzakerelerini yönetecek kişilerin kimliği kamuoyuna açıklanmadı.

Kaynak:Corriernternational/AFP

Ukrayna, silah ve güvenlik: Rus-Amerikan görüşmeleri 10 Ocak’ta görünüyor

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin