Ukrayna’da savaş çanları çalıyor

featured
service

Emperyalistlerarası çelişkiler keskinleşiyor. Natonun Ukrayna’yı çatısı altına alma planı, Dombass ve Kırım üzerindeki gerginliklerin karşılıklı askeri yığınak ve manevralarla ısıtılması sonrası son noktaya ulaştı. Ukraynanın Nato’ya katılması, Rusya için bu ülkenin elindeki Nükleer silahlar nedeniyle stratejik önemde bir risk oluşturuyor. Rusya ve Çin’in kendi eksenine hapsedilmesi ve kuşatma stratejisi izleyen ABD, elini güçlendirmek için yeni denklemler oluşturuyor. Nato nun Doğu kanadı komutanlığına bir Alman generalinin atanması da bu adımlardan biri olarak görülebilir.

Son günlerde ki gelişmeler sonrasında Rusya yönetiminin tepkisini Kremlin danışmanı Lukyanov, NATO’nun Ukrayna’nın ittifaka katılmasına asla izin verilmeyeceğine dair güvence vermesini isteyerek yineledi. Buna NATO’nun yanıtı: ”Rus işgaline karşı hazırız.” oldu.

Rusya'dan savaş açıklaması: Ukrayna NATO'ya katılırsa saldırırız

Rusya Dışişleri Konseyi’nin yönetim kurulu başkanı Lukyanov, Çarşamba günü yayınlanan bir makalede Moskova’nın NATO’dan sözlü güvencelerden fazlasını isteyeceğini açıkça belirtti ve “Son gelişmeler eski güvenlik ilkelerinin artık çalışmadığını gösterdi” diye yazdı.

Lukyanov, NATO’nun doğuya doğru genişlemesinin yeni bir çatışmaya neden olacağı konusunda uyardı ve “Rusya sistemi değiştirmek ve yeni kırmızı çizgiler çizmek zorunda kalacak” dedi.

Moskova’nın kışkırtıldığını iddia eden danışman “Rusya ile Gürcistan arasındaki 2008 savaşına yol açan kumarın Ukrayna’da pekâlâ tekrarlanabileceğini” de sözlerine ekledi.

Putin Ukrayna’nın Nato’ya alınmayacağı garantisi istedi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin;

“Bu garantilerin hukuki bağlayıcılığının da olması gerekiyor. Batılı ülkeler, NATO’nun doğuya genişlemeyeceğine dair önceki sözlü taahhütlerini yerine getirmediler” açıklamasıyla, Nato üzerinden Avrupa’nın doğusuna genişleyen askeri hegomonya’dan duyduğu rahatsızlığı vurguladı.

Ukrayna’da savaş çanları çalıyor

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin