1. Haberler
  2. EMEK
  3. Umman: Sokaklardaki gençler iş ve yolsuzluğun sona ermesini talep ediyor

Umman: Sokaklardaki gençler iş ve yolsuzluğun sona ermesini talep ediyor

featured
service

Düşük petrol fiyatları ve COVID-19 bu sakin ülkede işsizliği artırıyor

Dahlia Kholaif'in fotoğrafı

Tarafından yazılmıştırDahlia Kholif |

Tercüme edenJean-Christophe BrunetÇeviri 14 Haziran 2021 9:00 GMT’de yayınlandı Bu makaleyi عربي , Español , Français dilinde okuyunBir grup genç Ummanlı adam ellerinde birkaç kişiyle bir tabela tutarak yanından geçiyor.

Umman’daki protestolardan birini gösteren, Twitter’da paylaşılan bir videonun ekran görüntüsü . Protestocular pankartlar taşıyor ve iş ve daha iyi yaşam koşulları talep ediyor.

Aksi belirtilmedikçe, tüm bağlantılar İngilizce sayfalara yönlendirir ]

Mayıs ayının sonunda birkaç gün boyunca,  büyük protestocu grupları, iş ve daha iyi yaşam koşulları talep etmek için Umman’ın çeşitli kasabalarında toplandı. Bu Körfez ülkesinde nadir görülen bir muhalefet anı ve yeni hükümdarı Sultan Haitham için bir ilk.

Uluslararası Para Fonu’na göre, düşük petrol fiyatı ve COVID-19 pandemisi ülkenin kasasını vurdukça, Umman’ın petrole bağımlı ekonomisi çifte darbe aldı ve geçen yıl %6,4 daraldı .

COVID-19, binlerce Ummanlı işçi için iş kayıplarına veya daha düşük ücretlere yol açarak, Çalışma Bakanlığı’nı düzinelerce çalışanla sorunları çözmeye çalışmak için müzakere etmeye sevk etti. İşsizlik oranı Umman yaklaşık 2,7 milyon kişinin Umman’ın nüfusunun neredeyse yarısı oluşturan gençler arasında yüzde 20 olarak gerçekleşmiştir.

Bu nedenle, kuzeyde Sohar’dan güneyde Salalah’a kadar uzanan Umman protestocuları, 23 Mayıs Pazar gününden itibaren sokaklara dökülerek, on yıl önce Umman’ın kendi başına yaşadığı mitinglerde yapılanlara benzer talepleri dile getirdi. Arap Baharı.

Sosyal medyada yayınlanan mesajlarda ayrıca İbri, Nizwa, Rustaq ve Sur kasabalarında protesto gösterileri yapıldığı bildirildi.

Nadir görülen protestolar arasında genç adam hiçbir şeyi yok etmek istemediğini söylüyor – sadece iş istiyor

Pazar ve Pazartesi günkü gösteriler polis ile ağır bir kolluk varlığı ile bir araya gibi ateşleme göz yaşartıcı gaz ve tutuklama protestocular, Salı günkü yürüyüşleri huzurlu – sosyal medyada fotoğraflar yaz sıcağından göğüs gererek protestoculara su şişeleri dışarı polisler teslimini gösteriyor.

Saltanattaki protestolar Cuma gününe kadar devam etti. Birkaç vakada protestocular kamu malına zarar verdi ve polis tutukladı.

Bu protestolar,  1970 yılında ülkeyi ele geçiren ve öldüğü sırada lider olan kuzeni Sultan Qaboos’un [fr] ölümünden sonra Ocak 2020’de yönetimi devralan Sultan Haitham için ilk . Ortadoğu ve Arap dünyası. Ancak tahtla birlikte Sultan Haitham, Umman’ı Körfez’deki en savunmasız ekonomilerden biri yapan ekonomik zorlukları da devraldı. 2011’de sokaklara dökülen bölgedeki diğer milyonlarca Arap’ın aksine Ummanlılar siyasi ve ekonomik değişim için değil, daha çok istihdam ve yolsuzluğa son verilmesi çağrısında bulunuyorlar.

2011 yılında, zengin Körfez ülkeleri yaşam koşullarını hafifletmek ve nüfusu yatıştırmak için Umman’a cömert yardım programları sunarken, bu yıl böyle bir desteğin sunulup sunulmayacağı belli değil. Ülkenin siyasi görüşleri, kendi ekonomik sorunlarıyla karşı karşıya olan komşularıyla arasını bozdu.

Kolluk kuvvetleri tarafından protestoların dağıtılmasına yanıt olarak, Körfez İnsan Hakları Merkezi ve Umman İnsan Hakları Derneği) , yetkilileri “ifade ve toplanma özgürlüğüne saygı duymaya” çağıran ortak bir bildiri yayınladı ve “yetkililerin denediğini” de sözlerine ekledi. medyanın protestoları haber yapmasını engellemek için”.

İki insan hakları grubu şunları söyledi:

Umman hükümeti, barışçıl gösteri özgürlüğü ve basın özgürlüğü de dahil olmak üzere, sessizlik ve kamu özgürlüklerinin kısıtlanması politikasına derhal son vermelidir. Umman’daki yetkililer, İnternet üzerinde ve dışında ifade ve düşünce özgürlüğü de dahil olmak üzere kamu özgürlüklerine saygı göstermelidir. Güvenlik güçleri, sivil ve insan haklarını barışçıl bir şekilde talep ettiklerinde, vatandaşları koruma, onlara baskı yapma görevlerini yerine getirmelidir.

23 Mayıs’ta Sohar’da Çalışma Genel Müdürlüğü önünde toplanan kalabalığın yaya ve otomobille konuşlandırılan güvenlik güçleri tarafından kuşatılmasının ardından çok sayıda protestocu tutuklandı ve şu anda nerede oldukları bilinmiyor. , iki grup güvenilir kaynaklara atıfta bulunarak söyledi.

İzleyin: İşten atılan ve iş arayan bazı protestocuların tutuklanması ve bu olayların filme alınmayacağı veya belgelenmeyeceğine dair kısa mesajla gönderilen tehditler.
https://twitter.com/i/status/1398025791905177603

İnternet kullanıcıları, Abdülaziz’in birkaç gün sonra serbest bırakıldığını bildirdi.

Bu iki örgütün ortak açıklamasına göre:

Umman’daki güvenilir kaynaklar, yüksek makamlar tarafından günlük gazeteler de dahil olmak üzere tüm medyaya bir genelge gönderildiğini ve onlardan Sohar, Dhofar, Salalah ve ülkenin diğer bölgelerinde barışçıl toplantılar konusunu ele almamalarını çok sert ifadelerle istediğini söyledi. lisanslarının geri alınması riskiyle karşı karşıyadır. Yetkililer daha sonra çok sayıda uluslararası medyanın protestolarla ilgili haber yapması üzerine bu kararı geri almak zorunda kaldı.

Sosyal medya paylaşımları o zamandan beri tutuklananların çoğunun serbest bırakıldığını doğruladı.

Güneybatıdaki Dhofar eyaletinde bulunan Salalah kasabasındaki mitinglerin sonuncusu, Cuma günü erken saatlerde birkaç katılımcının tutuklanmasının ardından sona erdi; çoğu o zamandan beri serbest bırakıldı. Ailelerine göre, Tören Meydanı yakınlarındaki bazı göstericiler bu öğleden sonra yetkililer tarafından sorgulandı.

(…)

Yine 2011 ayaklanmasının ardından #Umman hükümeti binlerce insanı silahlı kuvvetlere ve polise kattı.

Haberler, aynı şeyin şimdi de olduğunu ortaya koyuyor.

Orduda iş sağlamak işsizliğe bir çözüm değildir.

Kaynak:/fr.globalvoices.org

Umman: Sokaklardaki gençler iş ve yolsuzluğun sona ermesini talep ediyor

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin