1. Haberler
  2. ÖLÜMSÜZLERİMİZ
  3. Ümraniye hapishanesi önünde 19 Aralık anması

Ümraniye hapishanesi önünde 19 Aralık anması

featured
service

Haber Merkezi: 19-22 Aralık hapishaneler katliamının 21’nci yıl dönümünde, faşist devler bir kez daha teşir edilirken, hapishaneler direnişinde ölümsüzleşenler anıldı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi ve Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi(TDİ) hapishaneler yaşanan hak ihlalleri ile 19 Aralık Katliamının yıl dönümüne ilişkin Ümraniye Hapishanesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

“19 Aralık Katliamını unutmadık, unutmayacağız” pankartının açıldığı açıklamaya çok sayıda yurttaşın yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu katıldı. Açıklamayı İHD İstanbul şubesi Başkanı Gülseren Yoleri okudu.

19 Aralık 2000 yılında “Hayata Dönüş Operasyonu” adı altında 20 Hapishaneye eş zamanlı olarak gerçekleştirilen katliamda 32 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Gülseren, “Dakika dakika dünyaya izlettirilen katliamın izleri silinecek gibi değildi ama hızla deliller karartılmaya çalışıldı. Katliamın failleri ve sorumlular hakkında etkin soruşturma yürütülmedi. Katliamı gerçekleştirenler korundu, terfi ettirildi ve ödüllendirildi” ifadelerini kullandı.

Ümraniye hapishanesi önünde 19 Aralık anması

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin