1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. Yakıt yok, umut yok: Binlerce Sri Lanka’lı kitlesel beyin göçüyle ülkeden kaçıyor

Yakıt yok, umut yok: Binlerce Sri Lanka’lı kitlesel beyin göçüyle ülkeden kaçıyor

featured
service

Kolombo’dan bir yatırım araştırmacısı olan Shamla Yoosoof, üç yaşındaki oğlu ve reçel dolu bir bavulla Sri Lanka’dan ayrıldı ve Dubai’de yeni bir başlangıç için evdeki ekonomik kaosu değiştirdi.

Haziran ayında, haftalar önce orada satış ve pazarlama direktörü olarak iş bulan kocasına katılmak için uçtu – ülkenin yetmiş yıldaki en kötü ekonomik krizinden kaçan on binlerce Sri Lankalı profesyonelden biri.

Göçmenlerin kesin sayısı mevcut olmasa da, hem ön veriler hem de iş dünyası liderleri, beyin göçünün ölçeğinin herhangi bir ekonomik iyileşmeyi geciktirecek kadar ciddi olduğunu öne sürdü.

Yoosoof, birincisi, ne zaman – ya da ne zaman – geri döneceklerini bilmiyordu.

30 yaşındaki oyuncu, “Kocamı (Sri Lanka’yı terk etmeye) ikna etmek uzun zaman aldı çünkü ülkeye inanan ve kalmak isteyen biriydi” dedi.

Ancak Mart ayına gelindiğinde, yakıt kıtlığının cumhurbaşkanını deviren siyasi protestoların yanı sıra ekonomik erimeye dönüştüğü krizin günlük hayatı çok zorlaştırdığını söyledi.

“Eğer gemiye atlamazsak (yakında) bizim için (ülkeyi terk etmenin) zor olacağını fark ettik.”

Tunus’tan Haiti’ye ve Pakistan’a kadar, sarmal enflasyon dünya çapında milyonlarca insanı yoksulluğa sürüklüyor, protestolara ve kitlesel huzursuzluğa yol açıyor, zengin ülkeler bile sıkışmayı hissediyor.

Mart ayından bu yana, Sri Lankalılar hızla azalan döviz rezervleri nedeniyle ciddi yakıt ve pişirme gazı kıtlığıyla karşı karşıya kaldılar. Süt tozu gibi ilaç ve gıda maddeleri yetersiz kaldı ve huzursuzluk güçlere karşı büyüdü.

Yakıt, Temmuz ayının çoğunda yalnızca sağlık ve tarım gibi temel hizmetler için mevcuttu. Gıda fiyatları, yıllık bazda gıda enflasyonunun Temmuz ayında %90’ın üzerinde ve tüketici fiyat enflasyonunun yıllık bazda %60,8 olarak yükselmesiyle yükseldi.

Günlük eziyetin yanı sıra, göçmenler hükümete olan inançlarını kaybettiklerini ve yükselen milliyetçiliğin seçimlerde beceriksizlerin lehine olacağından ve orta sınıf göçünü hızlandıracağından korktuklarını söylediler.

Bu nedenle, adanın en yetenekli profesyonellerinin çoğunun – sağlık görevlileri, yazılım mühendisleri, bilim adamları – daha iyi bir yaşam için acele etmesi, geride kalan 22 milyon kişi için endişe verici bir beceri açığı yaratıyor.

“Vasıflı göçmen işçilerin ayrılmasında ortaya çıkan bir eğilim var,” diyor Politika Çalışmaları Enstitüsü Göç ve Kentleşme Politikası Araştırma Başkanı Bilesha Weeraratne..

2020 ve 2021’in ilk altı ayında sırasıyla 40.581 ve 30.797 kalkış kaydedildi, ancak 2022’nin ilk altı ayında yaklaşık 113.140 kalkış kaydedildiğini söyledi.

Yabancılar dairesi, tekrarlanan taleplere rağmen sayıları doğrulamadı – ancak pasaport ofislerinin dışındaki uzun kuyruklar artık yaygın bir manzara.

Hükümet verilerine göre, Sri Lanka 2022’nin ilk beş ayında, geçen yılın aynı döneminde 91.331’e kıyasla 288.645 pasaport verdi..

Yurtdışında Çalışma

Yetenekleri elde tutmak amacıyla, Londra Menkul Kıymetler Borsası, Qantas Airways veya Boeing gibi büyük yabancı firmalar için destek hizmetleri yürüten BT şirketleri, yerel maaşları yabancı para birimlerine sabitlemeye başladı.

Çoğunlukla teknoloji alanında olmak üzere bu tür dış kaynaklı hizmetler, adanın en büyük döviz kazandırıcılarından biridir. Ancak endüstri liderleri, para birimi değişiminin pek yardımcı olmadığını söylüyor.

850 tam zamanlı çalışanı olan Colombo merkezli bir yazılım çözümleri firması olan WSO2’nin CEO’su Sanjiva Weerawarana, personelin iş veya eğitim için ayrılmayı seçmesi nedeniyle şirketin bu yıl işgücünün yaklaşık% 10’unu kaybettiğini söyledi.

“(Çalışanlara) kimin gitmek istediğini sorduğumuzda, yarısından fazlası (göç etmek istediklerini söyledi). Gerçek etkiyi ancak altı ay içinde öğreneceğiz” dedi.

Potansiyel göçmenleri yerinde kalmaya ikna etmeyi uman firması, defterleri dengelemek için diğer bordro maliyetlerini düşürürken, yurtdışında kazanabileceklerini eşleştirmeyi teklif ediyor.

“Bu bireylerin mümkün olduğunca çoğunu barındırmak istiyoruz,” dedi asla evrensel olamayan bir tekliften.

Sri Lanka hükümeti ayrıca, erime sırasında kamu sektörü harcamalarını budarken daha fazla havale kazanmak amacıyla Haziran ayında bir “Yurtdışında Çalışma” programı başlattı.

Şimdi, kamu görevlilerinin, işçiler yabancı kazançlarının bir kısmını kendi adlarına kurulmuş Sri Lankalı bir banka hesabına yatırdıkları sürece, beş yıl boyunca ücretsiz izinle yurtdışında çalışmalarına izin veriyor. Hükümet ekstra havale kazanırken, çalışanlar mevcut ücret yerine gelecekteki terfi ve emeklilik yardımlarını tahakkuk ettirir.

Havaleler Sri Lanka için önemli bir döviz kaynağıdır. IPS verilerine göre, 2018 yılına kadar ülke, ülkenin GSYİH’sının% 8’ine yakın, 7 milyar doların üzerinde havale aldı.

Diğer büyük döviz kazananları hazır giyim endüstrisi, BT, çay, hindistancevizi, kauçuk, baharat ve turizmdir.

Ancak Politika Çalışmaları Enstitüsü’nden Weeraratne, yetenekli göçü “iki ucu keskin bir kılıç” olarak adlandırıyor, çünkü denizaşırı kazancın daha yüksek olması adaya para akışını artırabilir, ancak çok fazla insan kaçarsa, geride kalan akrabaların kıtlığı da eve gönderilenleri küçültebilir.

“Planlanmamış ve aşırı vasıflı işçi çıkışı, Sri Lanka’nın ekonomik iyileşme çabaları üzerinde de olumsuz bir etkiye sahip olacaktır” diye ekledi.

Huzursuz ve öfkeli

Yakıt kıtlığından kaynaklanan serpintiler, uzun, günlük elektrik kesintileri veya serbest dolaşım kaybı olsun, profesyonellerin sürüler halinde ayrılması tarafından belirtilen kilit tetikleyiciydi.

Mart ayında elektrik kesintileri bazen yarım günden fazla sürdü.

Yoosoof, “Anksiyete ve doğum sonrası depresyon ile mücadele ediyorum ve çalışmalarımı elektrik kesintisi programı etrafında planlıyordum” dedi.

Elektrik kesintileri programa uymadığında, Yoosoof endişeli hale geldiğini ve panik atak geçirdiğini söyledi.

Daha sonra ulaşım eksikliği oğlunun okul hayatını kısa devre haline getirirken, evde kalmak onu “huzursuz ve öfkeli” bıraktı.

İsminin açıklanmasını istemeyen Colombo merkezli bir hastanedeki bir doktor, hem hemşireler hem de doktorlar olmak üzere bir dizi meslektaşın bu yıl zaten göç ettiğini ve daha fazlasının takip edeceğini söyledi.

“Yetkili sağlık personelini, özellikle de ameliyatlar ve acil durumlar söz konusu olduğunda eğitmek yıllar alıyor” dedi. “(Göç) sağlık hizmetlerinin kalitesi üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak.”

Umudunu yitirdim

Ekonomik hayal kırıklıkları, Ekim ayında İngiltere’ye gidecek olan 31 yaşındaki bir hisse senedi araştırma analistine göre, göçün arkasındaki tek itici güç değil.

Güçlü bir Budist çoğunluğa sahip Müslüman bir azınlık olan Colombo sakini, “halkın umudunu kaybettiğini” ve yetkili bir hükümette oy kullanmak için Sri Lankalılara güvenmediğini söyledi.

“En kötüsüne (politikacılara) tekrar tekrar oy vereceğiz çünkü milliyetçi duygular hakim olacak” diyen analist, göç umutlarını engelleyebileceği korkusuyla ismini vermek istemedi.

Yoosoof için evine veda etmek zordu.

“Sri Lanka’nın özgür eğitim sisteminin bir ürünü olduğum için üzülüyorum. Ama şimdi kendi ekonomime katkıda bulunamıyorum” dedi.

“Burada kalırsak, oğlumun aynı kalitede eğitime erişip erişemeyeceğinden emin değilim. Bu yüzden çocuğumuza daha iyi bir yaşam sağlamak için taşınmak için bir seçim yapmak zorunda kaldık. “

Bu makale ilk olarak Thomson Reuters Vakfı tarafından yayınlanmıştır..

Kaynak:Scroll.in

Yakıt yok, umut yok: Binlerce Sri Lanka’lı kitlesel beyin göçüyle ülkeden kaçıyor
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin