Yeditepe Üniversite öğrencileri zamları protesto etti

Yeditepe Üniversitesi öğrencileri, okul, yemekhane ve yurt ücretlerine yapılan zamlara tepki göstererek, yetkilileri öğrencileri müşteri olarak görmekten vazgeçmeye çağırdı. 

Yeditepe Üniversitesi öğrencileri, okul, yemekhane ve yurt ücretlerine yapılan “fahiş” zamlara ilişkin Ataşehir’de bulunan üniversite kampüsü önünde basın açıklaması yaptı. “Vakıf üniversitelerine yapılan zamlar geri alınsın” pankartının taşındığı açıklamada, “Müşteri değil, öğrenciyiz”, “Yaşasın öğrenci dayanışmamız”, “Öğrenim hakkımız engellenemez” sloganları atıldı. Açıklamaya çok sayıda öğrenci katıldı.

Haziran ayında yurtlara yüzde 100 zam yapıldığını belirten Yeditepe Üniversitesi öğrencileri, öğrencilerin zamlardan dolayı okullarını dondurduklarını söyledi. Üniversitenin deprem bölgesine yaptığı yardımları “reklam” için yaptığını söyleyen öğrenciler, “Depremzede öğrencilere günlük 45 TL olan yemekhane bursu çok görüldü, yurt verilmedi. Depremde anne veya baba kaybedilmemişse burs verilemeyeceği söylendi! Zaten depremin acısını yaşayan arkadaşlarımız bir de yurtsuz kalarak eğitim haklarından mahrum kaldı. Depremzede arkadaşlarımızın eğitim hayatını kolaylaştırmak varken onları zarara sokan bu karara karşıyız” ifadelerini kullandı.

Anayasa ve yasalarda üniversitelerin kar amaçlı olmalarının yasak olduğunu vurgulayan öğrenciler, Yeditepe Üniversitesi’nin Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) önerdiği yüzde 59 zam oranına uymadığını ifade etti. Öğrenciler, “Yeni girişli öğrencilere yapılan yüzde 210 zam oranını kabul etmiyoruz. Okula girerken birçok öğrenci ve veliye her yıl yapılacak zam oranı yüzde 15 civarı olarak söylendi. Sözünüzü neden tutmuyorsunuz? Yaptığımız anketin sonucunda 2000 kişi öğrenim hayatına devam edip edemeyeceğinden emin değil. 30 kişi ise okulu bırakmak durumda kalacağını söyledi. Buna razı gelmiyoruz” şeklinde konuştu. Öğrenciler, bu haksızlığa son verilmesini ve öğrenciyi müşteriye çevirmekten vazgeçmeleri gerektiğini dile getirdi.

Öğrenciler, taleplerini şöyle sıraladı:

“*Okula yeni girecek öğrencilere yapılacak zam oranının en yüksek yüzde 59 olması gerekirken okulumuz yüzde 210’a yakın zam yaptı. Şimdi ise eski girişli öğrencilere yüzde 80 zam oranı yaparak arada bir indirim yapılmış gibi gösterildi, ancak olması gereken okulun tüm öğrencilerine yüzde 59 zam yapılmasıdır.

*Yemekhane ücretlerinin öğrencilerin ödeyebileceği bir seviyeye düşürülmesini istiyoruz. Sadece 1250 TL’lik KYK bursuyla okulda bir öğün başı 70 TL vermemiz beklenemez!

*Yurtlara giriş çıkış saatlerinde kadınlara uygulanan çifte standardın sona ermesini istiyoruz. Erkekler yurda girerken imza atmak zorunda bile değilken kadınların giriş çıkış saatleri sürekli izleniyor.

*Depremzede öğrencilere o reklamını yaptığınız yemekhane, eğitim, yurt burslarının verilmesini istiyoruz!”

Önceki İçerikBursa’da iş cinayeti!
Sonraki İçerikTutsak gazeteci Fırat Can Arslan tek kişilik hücreye konuldu